Парето - консалтингова компанія, оцінка майна
  • 044 221 81 75
  • 067 759 60 80
  • 095 285 11 98
pozicziya-vp-vs-shhodo-prava-vlasnosti-na-zemelnu-dilyanku-ta-obєkt-neruhomosti

Позиція ВП ВС щодо права власності на земельну ділянку та об’єкт нерухомості

У Великій Палаті Верховного Суду розглядали справу за № 200/606/18. З приводу цього були надані окремі коментарі. Так, у разі коли земельна ділянка та об’єкт нерухомості (що знаходиться на цій ділянці) належать одній особі, то відчуження прав не може відбуватися тільки щодо одного із зазначених об’єктів.

У статті 377 Цивільного кодексу України встановлено, що особі, яка володіє правом власності на житловий будинок (виключенням є квартира) або будівлю, автоматично переходить право власності на землю, де розміщені ці об’єкти нерухомості. Також у цій нормі встановлено, що під час переходу права власності не змінюється цільове призначення земельної ділянки, яке було регламентовано для попереднього власника.

Відносно набуття права на землю необхідно враховувати важливість кадастрового номера, адже саме цей показник є істотною умовою договору.

4 грудня 2018 року ВП ВС винесла постанову щодо справи № 910/18560/16. У цьому документі було зазначено наступне. Законодавство щодо автоматичного набуття права на земельну ділянку неодноразово змінювалося за свою історію. Аналогічні норми закріплені у статті 30 Земельного кодексу України, у приписах статті 120 Земельного кодексу України, а також у статті 377 Цивільного кодексу України. Сьогодні згідно з чинним законодавством нашої держави діє автоматичний перехід права на землю під час набуття права на житловий будинок чи іншу споруду. 

Крім того, така норма несе імперативний характер, тобто є обов’язковою. Такі положення закріплюють принцип єдності юридичної частини землі та побудованої на ній споруди. У свою чергу, ВП ВС зосереджує увагу на тому, що цей принцип існує ще з часів Давнього Риму.

На жаль, у радянські часи відбувався штучний відрив об’єктів нерухомості від земельних ділянок. Тоді існувала ідеологія, що людина може мати права на будівлю, але не мати права на землю, на якій розміщується ця будівля. Таким чином, сьогодні існують певні юридичні прогалини щодо принципу єдності землі та будівлі, які влада намагається виправити.

Компанія Парето здатна провести оцінку будь-якого майна, у тому числі виконати системну оцінку землі та будівлі одночасно! Було корисно? Дізнавайтеся більше. Наприклад про новий сервіс Фонду державного майна.

Рейтинг 4.5 на основі 52  ответов

Додати коментар

схожі статті


zakonoproekt 5600 podnimut li ceny na zhile
Законопроект №5600: чи піднімуть ціни на житло?
Що варто знати про дарування нерухомості в Україні
Дарування нерухомості в Україні: що потрібно знати в 2021 році?
новий реєстр
Об’єднання двох реєстрів – одне з завдань земельної реформи
Вторинний продаж житла
Вторинний ринок житлової нерухомості в Києві: яка ситуація була в вересні 2020?