Парето - консалтингова компанія, оцінка майна
  • 044 221 81 75
  • 067 759 60 80
  • 095 285 11 98
Що таке дооцінка основних засобів з нульовою залишковою вартістю

Що таке дооцінка основних засобів з нульовою залишковою вартістю?

Дооцінка основних засобів (ОС) з нульовою залишковою вартістю здійснюється відповідно до абзацу 2 пункту 17 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби». В даному документі йдеться про те, що якщо залишкова вартість об’єкта основних засобів дорівнює нулю, то його переоцінена залишкова вартість визначається додаванням справедливої ​​вартості цього об’єкта до його первісної (переоціненої) вартості без зміни суми зносу об’єкта. При цьому для таких об’єктів, що продовжують використовуватися, обов’язково визначається ліквідаційна вартість.

Отже, пропонуємо вам розібрати, яким чином відбувається дана дооцінка, використавши реальний приклад.

Як відбувається дооцінка основних засобів з нульовою залишковою вартістю? Розбираємо на прикладі

Об’єктом, який проходив дооцінку, є «Сервер HP Proliant DL385 G6». Його первісна вартість становить 4859,74 гривень, а в експлуатацію він був введений з 1 січня 2013 року. Спочатку термін експлуатації становив 2 роки, тобто 24 місяці. На жаль, при введенні в експлуатацію не була встановлена ​​ліквідаційна вартість сервера.

Пізніше станом на 1 лютого 2015 року був встановлений факт повної амортизації, при цьому об’єкт продовжував перебувати в експлуатації. Таким чином, компанія вирішує провести дооцінку ОС на суму 7800 гривень.

Важливо знати, що дооцінка об’єктів основних засобів, відбувається за допомогою документа, який має назву «Переоцінка ОС» (дивіться перший малюнок).

В даному документі обов’язково потрібно вносити інформацію про об’єкти ОС, щодо яких проводиться дооцінка. Поле, яке відповідає за вартість ОС на момент дооцінки, може заповнитися автоматично. Для цього необхідно натиснути на такі кнопки, як “Заповнити”, а потім «Для списку ОС».

image001

Якщо відбувається автоматичне заповнення, то вноситься наступна інформація:

  • «Первісна вартість» – 4859,74 грн.
  • «Накопичена амортизація» – 4859,74 грн.

Інформація, яка характеризує залишкову вартість, не була занесена, тому що в нашому випадку під час дооцінювання основне засіб знаходився в стані самортізірованості.

Так як наш індекс дооцінки обчислюється шляхом співвідношення реальної (справедливої) вартості до залишкової, то за умовою нульовий залишковості «Індекс переоцінки» становитиме 1,000000.

  • «Справедлива вартість» (або як її ще називають «переоцінена») вноситься в документі самостійно. У нашому випадку вона прирівнюється до 7800,00 гривень.
  • «Сума переоцінки залишкової вартості» ОС дорівнює:

7800,00 гривень = 7800,00 (Справедлива вартість) – 0 (Залишкова вартість).

  • «Вартість для обчислення амортизації» обчислюється як:

12659,74 гривень = 4859,74 (Первісна вартість) + 7800,00 (Справедлива вартість).

  • «Ліквідаційна вартість (БУ)» в документі також вноситься вручну, при цьому даний розділ є обов’язковим.

image003

Згідно з пунктами 19 – 21 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», сума дооцінки залишкової вартості об’єкта ОЗ має можливість бути внесеною до розділу витрат, доходів, зменшення або збільшення додаткового капіталу.

Рахунки і субконто доходів і витрат відзначаються в розділі «Рахунки обліку».

image005

Після здійснення першої дооцінки сума основного засобу включається до складу власного капіталу (пункт 19 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби»).

Розмір рахунку додаткового капіталу для окремого ОС встановлюється під час запуску об’єкта в роботу. У файлі «Переоцінка ОС» даний рахунок не вноситься. Відомості про зміни первісної вартості та суми зносу основних засобів заносяться до регістрів їх аналітичного обліку (пункт 18 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби»).

image007

Тепер давайте обговоримо амортизації після проведення дооцінки.

Отже, обчислення даного критерію здійснюється відповідним документом, який має назву «Закриття місяця».

Під час проведення даного розрахунку в певному місяці, подальша сума амортизації буде обчислюватися, спираючись на новий розмір вартості для підрахунку амортизації (в розглянутому прикладі це 12659,74 гривень), на нову вартість ліквідації (300,00 гривень), а також до уваги беруться терміни служби дооціненого об’єкта (24 місяці).

Що обов’язково потрібно враховувати при розрахунку амортизації?

Важливо, що при виконанні даного обчислення автоматично враховується час роботи (експлуатації) об’єкта. Даний термін визначається для ОС ще до початку здійснення дооцінки. Це пов’язано з тим, що відсутні чіткі правила і вимоги щодо цієї процедури в Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби».

У разі необхідності зміни термінів корисного використання ОС, відредагувати цю інформацію можна, використовуючи в документі функцію «Зміна параметрів нарахування амортизації».

Таким чином, за підсумком розрахунків сума амортизації в нашому прикладі становить:

514,99 гривень = (12659,74-300,00) / 24.

image009

Було корисно? Дізнайтеся, які сьогодні існують особливості оцінки землі сільськогосподарського.

Рейтинг 4.5 на основі 1102  ответов

Додати коментар

схожі статті


inflyacziya u 2022 roczi chogo ochikuvati
Інфляція у 2022 році: чого очікувати?
yak zniziti rinkovu vartist neruhomosti ta ne porushiti zakonodavstvo
Як знизити ринкову вартість нерухомості та не порушити законодавство?
cena i kachestvo stoit li ekonomit na uslugax po ocenke
Ціна та якість: чи варто економити на послугах з оцінки?
novye izmeneniya v nalogooblozhenii nedvizhimosti
Нові зміни в оподаткуванні нерухомості
normy dstu
Новий ДСТУ – нове оформлення документів