Парето - консалтингова компанія, оцінка майна
 • 044 221 81 75
 • 067 759 60 80
 • 095 285 11 98
u-yakih-vipadkah-pid-chas-vikonavchogo-provadzhennya-oczinka-є-nedijsnoyu-rishennya-vs

У яких випадках під час виконавчого провадження оцінка є недійсною: рішення ВС

Розглядаючи справу № 461/4240/17, колегія Верховного Суду прийняла такі висновки:

 1. Оцінку майна можна оскаржити в порядку, який встановлений для оскарження рішень та дій державних виконавців.
 2. Під час виконавчого провадження оцінка нерухомості може бути визнана недійсною, якщо не був проведений огляд цього майна.

Аргументація ВС з приводу своїх рішень

У вищезазначеній справі боржник подав скаргу до суду першої інстанції, у якій просив визнати оцінку нерухомого майна недійсною. Суд першої інстанції задовольнив скаргу боржника, з чим погодився й суд апеляційної інстанції, а також і Верховний Суд України.

Свою позицію Верховний Суд пояснював завдяки нормам українського законодавства, які регулюють процедуру проведення оцінки нерухомості. Розглянемо ці норми більш детально.

Цивільний процесуальний кодекс України

У ЦПК це питання регулюється статтею 447. Згідно з цією нормою, суб’єкти виконавчого провадження можуть подати скаргу до суду, якщо вони вважають, що під час виконання оцінки були порушені права та інтереси.

ЗУ “Про виконавче провадження”

На відміну від ЦПК, цей нормативно-правовий акт встановлює більшу кількість правових норм, які регулюють питання нашої теми.

Так, у статті 1 Закону розкривається поняття “виконавче провадження”. 

У статті 57 зазначається, що розмір вартості нерухомості боржника визначається за згодою всіх суб’єктів. Проте у випадку, коли сторони не визначилися про вартість нерухомості та не відправили письмове повідомлення виконавцю (на це дається десять днів після того, як була винесена постанова про арешт нерухомості), останній самостійно приймає рішення щодо розміру вартості майна.

Крім того, звіт про оцінку повинен бути готовий тільки після того, як була винесена постанова про арешт.

Якщо між сторонами не було досягнуто згоди, виконавець здійснює оцінку відповідно до ринкових цін, що є актуальними на день виконання оцінки.

В окремих випадках, а також у ситуаціях, коли провести оцінку майна викликає труднощі, виконавець має право залучити до процедури професійного та незалежного оцінювача. 

Як тільки оцінка майна буде здійснена, виконавець зобов’язаний повідомити сторони про визначену вартість (не пізніше одного дня з моменту встановлення вартості чи складання звіту). У свою чергу, суб’єкти мають право протягом десяти днів з того моменту, як було отримано відповідне повідомлення про розмір вартості нерухомості, оскаржити його. Проте оскарження рішення не є причиною для зупинення передачі нерухомості для реалізації (виключення, коли зупинення ініційоване судом).

Також потрібно пам’ятати, що звіт про оцінку має певний строк дії, а саме 6 місяців. Після закінчення цього строку оцінка має бути проведена повторно. Якщо ж документ втратив свою дійсність після винесення нерухомості на реалізацію, тоді виконання повторної оцінки не буде потрібним.

ЗУ “Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні”

Норми, що регулюють процедуру оцінки закріплені й у вище зазначеному документі.

Згідно зі статтею 3 цього Закону порядок виконання процедури закріплюється документами з оцінки. Крім того, після проведення процедури має бути письмово складений відповідний звіт. Вимоги до звітів закріплені у статті 12 цього Закону.

Що ж є підставою для здійснення оцінки нерухомості? У документі зазначено, що підставою є договір, який укладається між двома сторонами. У свою чергу, договір має бути письмово оформлений та має право бути двостороннім чи багатостороннім. Це зазначено у статті 10 та статті 11 ЗУ. Крім того, у статті 11 вказано, що під час здійснення процедури оцінки замовник зобов’язаний надати експерту необхідний для нього доступ до об’єкта оцінки для розрахунку об’єктивної та незалежної вартості майна.

Стаття 12 цього Закону містить норму, яка регламентує, що звіт про оцінку повинен містити у собі висновки про вартість об’єкта оцінки та підтверджувати всі виконані експертом процедури. Також звіт має бути підписаний оцінювачем та скріплений підписом його керівника.

Крім того, необхідно зазначити, що у статті 9 Закону вказано, що національні стандарти щодо оцінки майна є обов’язковими під час здійснення оціночної діяльності.

Національні стандарти

Сьогодні існують такі національні стандарти щодо оцінки:

 • Національний стандарт № 1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», прийнятий 10 вересня 2003 року;
 • Національний стандарт № 2 «Оцінка нерухомого майна», прийнятий 28 жовтня 2004 року.

Таким чином, наразі оцінка нерухомості повинна реалізовуватися відповідно до Національного стандарту №2, при цьому мають бути враховані норми, що встановлені в Національному стандарті №1.

У пункті 50 Національного стандарту №1 закріплюється, що перед проведенням незалежної оцінки майна необхідно проводити підготовчий етап. На цьому етапі має відбуватися ознайомлення з об’єктом нерухомості, яке необхідно оцінити.

У пункті 51 також Національного стандарту №1 вказується точна послідовність проведення оцінки, яка має наступний вигляд:

 1. Укладення договору.
 2. Ознайомлення з майном.
 3. Збирання та аналіз всієї необхідної для оцінки інформації.
 4. Точна ідентифікація об’єкта, пошук можливих обмежень і застережень.
 5. Підбір найбільш ефективних та об’єктивних методів та підходів оцінки.
 6. Узгодження результатів оцінки з замовником.
 7. Оформлення звіту та його доопрацювання (при необхідності).

Якщо розглянути пункт 52 Національного стандарту №1, то можна зробити висновок, що експерт повинен самостійно виконувати пошук та аналіз всієї необхідної інформації (виключення – це документи, які надає замовник). У випадку, коли інформація у звіті відсутня або неповна, спостерігається негативний вплив на кінцевий результат оцінки.

Крім того, вся інформація, що була зібрана експертом, повинна підкріплюватися посиланнями на офіційні джерела, де її безпосередньо було отримано. Це вказано у пункті 54 Національного стандарту №1. 

У свою чергу, пункт 56 Національного стандарту №1 регламентує, що звіт про оцінку може бути складений або у повній формі, або у стислій. Повний перелік інформації, що має зазначатися у повній формі також вказано у цьому 56 пункті.

Для того щоб отримати об’єктивну, незалежну та професійну оцінку, радимо ретельно ставитися до вибору оцінювача. Адже більшою мірою саме від нього залежать результати оцінки.

Компанія Парето надає послуги у сфері оціночної діяльності вже 10 років. Саме тому наша команда знає всі тонкощі та особливості проведення процедури. Головні принципи нашої роботи – це професіоналізм, своєчасність, доступність, відкритість, конфіденційність та індивідуальний підхід до кожного клієнта.

Крім того, у нас ви можете отримати безкоштовну консультацію! Для цього просто залиште заявку на нашому сайті, й найближчим часом з вами зв’яжеться один з наших експертів.

Було корисно? Дізнайтеся більше! Наприклад про те, як правильно оцінити вартість спеціальних і спеціалізованих, а також незавершених та напівзруйнованих об’єктів.

Рейтинг 4.5 на основі 18  ответов

Додати коментар

схожі статті


kupivlya prodazh neruhomosti shho potribno splachuvati v 2020 roczi
Купівля-продаж нерухомості: що доведеться заплатити у 2022 році
porivnyalʹnyy i vytratnyy pidkhody do otsinky obladnannya
Порівняльний і витратний підходи до оцінки обладнання
yak provoditsya ocinka budinku
Як проводиться оцінка будинку?
procedura ocinki majna v ukrayini v 2019 roci
Процедура оцінки майна в Україні у 2022 році
bezkoshtovno-chi-yakisno-yak-ocziniti-neruhomist
Безкоштовно чи якісно: як оцінити нерухомість?