Парето - консалтингова компанія, оцінка майна
 • 044 221 81 75
 • 067 759 60 80
 • 095 285 11 98
photodraw.ru 19228

Вебінар від консалтингової компанії “Парето”: Оцінка прав на об’єкти інтелектуальної власності

4 листопада Олег Івченко, директор патентно-юридичної компанії “ВАЙЗ Груп“, разом з Олександром Романченко, експертом оціночної консалтингової компанії “Парето”, провели вебінар на тему “Оцінка прав на об’єкти інтелектуальної власності. Мета і особливості оцінкивикористання результатів “. 

Що ж таке оцінка? 

Оцінка – це визначення чітких характеристик об’єктаякіснихкількіснихвартісних та інших. 

Об’єкт оцінки – це те, вартість чого нам і потрібно визначитиОб’єктами можуть бути майно та майнові права. 

Якщо об’єкт – щосьпов’язане з нематеріальними активами, то оцінюються права, з ним пов’язаніМайнові права слід відрізняти від речей. 

У силу своєї природи, до нематеріального активу не можна безпосередньо доторкнутися, перемістити з місця на місце, знищити, але він може бути відтворений у вигляді речі або її частини. У Законі про оцінку йдеться, що майновими правами, які можуть оцінюватися, вважаються будь-які права, які пов’язані з майном, але відрізняються від права власності. 

До таких прав відносяться права інтелектуальної власностіЩо це такеЦе якийсь результат інтелектуальної або творчої роботи людини. 

Таким чином, коли ми говоримо про об’єкт в нематеріальній формі – об’єкті інтелектуальної власності, то при оцінці ми говоримо саме про права, пов’язані з таким об’єктом. 

Право інтелектуальної власності ділять на особисті немайнові права інтелектуальної власності та майнові права інтелектуальної власності. Майнові права ми щойно обговорили, поговоримо про немайнові. 

Особисті немайнові права інтелектуальної власності зазвичай належать творцеві об’єкта. 

Особисті немайнові права інтелектуальної власності не залежать від майнових прав. Наприклад, художник намалював картину та продав її. Таким чином, картини у нього вже немає, але її автором він так і залишається. 

Визначення мети оцінки 

Ця процедура є обов’язковою, тому що Закон вимагає вказати мету в договорі, звіті про оцінку та висновках про вартість. 

Крім того, це важливо, тому що з урахуванням мети оцінки визначається вид вартості, а оцінювач вибирає підходи та методи оцінки, в тому числі при узгодженні результатів. 

Бажано максимально точно вказати мету оцінки, так як це дозволить уникнути безлічі питань і неоднозначних трактувань у користувачів оцінки. 

Необхідність проведення оцінки майнових прав на ОІВ може виникнути або згідно з вимогами законодавстваабо при перебігу бізнес процесів. 

У випадкахвизначених законодавствомоцінка є обов’язковою. 

У бізнес процесах оцінка може бути не обов’язковою, але буде вираженням незалежної професійної думки, коли сторони не мають достатньої компетенції для визначення вартості або не можуть досягти згоди та потрібна стороння думка. 

Хочете дізнатися подробиці? Дивіться запис вебінару!

Надання чек-листа (необхідної інформації для оцінки) 

Як правило, експерт просить клієнта надати документи в електронній формі з наступною передачею завірених примірників. Найчастіше фахівець пропонує заповнити анкети та таблиці, дає шаблони бланків інформаційних листів, щоб замовнику було простіше та швидше їх підготувати. 

При оцінці торгових марок, промзразкакорисних моделей оцінювач просить надати охоронний документ – патент або свідоцтво у вигляді копії. 

Крім того, оцінювач може попросити надати документи та інформацію про: 

 • фактичні витрати на створення та реєстрацію об’єкта, маркетинг – у вигляді документально зафіксованої калькуляції витрат; 
 • про спосіб фактичного використання об’єктаможливості його використання; 
 • витрати на виробництво та реалізацію продукції; 
 • обсяги продукції, що випускається та майбутні плани випуску; 
 • інші об’єкти права інтелектуальної власності, які використовуються при виробництві та продажу продукції; 
 • існуючі ліцензійні договори та їх умови. 

Зазвичай перелік запитуваної інформації вказується в договорі на оцінку. 

Якщо замовник не може або не хоче надавати ту чи іншу інформацію, то оцінювач намагається отримати її з відкритих достовірних джерел, але таке можливо дуже рідко. 

Якщо інформацію отримати неможливо, то це може привести до того, що будуть використовуватися не всі можливі оціночні підходи через відсутність необхідної інформації. 

Дата оцінки та її важливість 

Дата оцінки – це календарна дата – день, місяцьрікна яку визначається вартістьЗазначення дати оцінки є обов’язковим при складанні договору на оцінку. 

Справа в тому, що вартість є розрахунковою величиною та визначається на підставі побудованої оцінювачем якоїсь логічної моделі, що використовує безліч вихідних даних. Наприклад: курси валют, ціни попиту та пропозиції на подібне майно, що становлять ставки дисконту, показники інфляції, ринкові очікування та прогнози та багато інших. Ці вихідні дані можуть змінюватися навіть день від дня. 

Хто такі замовник і виконавець? 

Замовник оцінки – це особа, яка виступає з ініціативою проведення оцінки та визначає істотні умови договору: об’єкт, дату, мету. Також ця особа звичайно надає вихідні дані для оцінки у вигляді документів та інформації. 

Відповідно до вимог українського законодавства замовником оцінки може бути особа, якій майно належить або перебуває на законних підставах, а також за дорученнямЦе означаєщо просто так оцінити чуже майно не можнаце незаконно. 

При порушенні цієї умови договір може бути визнаний судом недійсним, а оцінка може втратити силу. 

А хто ж такі користувачі? Користувачем оцінки може бути будь-яка особа, якій замовник наддасть звіт про оцінку для використання результатів або ознайомлення. 

Це можуть бути: 

 • потенційні інвестори, 
 • товариства (АТ, ТОВ, ТДВ) та їх учасники, 
 • нотаріуси, 
 • банки, 
 • держоргани, в тому числі податкова, Нацбанк, Комісія з цінних паперів та інші, 
 • а також суд. 

Визначення користувача оцінки дозволить оцінювачу додатково підтвердити правильність обраної мети оцінки та відповідно, використовуваних підходів і методів. 

У деяких випадкахнаприклад для вирішення судових суперечокексперти рекомендують замовнику використовувати результати оцінки після проведення рецензування звіту – перевірки правильності виконання звіту іншим незалежним оцінювачем. 

Підходи оцінки 

В оцінці майна загальновідомі три основні підходи: витратний, порівняльний і дохідний. Кожен підхід має свої специфічні методи. Давайте їх й обговоримо. 

Основними принципами витратного підходу є внесок і корисністьЦей підхід заснований на підрахунку витрат на створення такого ж або подібного об’єкта в поточних цінах. Як правило, він застосовується для об’єктівстворених самим власником і для яких відсутній активний ринок. 

Основними принципами порівняльного підходу є попит і пропозиції, корисність, найбільш ефективне використання. Порівняльний підхід застосовується для об’єктів, щодо яких існує активний ринок і достатня кількість достовірної інформації, як для визначення подібних об’єктів, так і про ціни їх купівлі-продажу та умови угод. Такі дані існують не для всіх типів об’єктів і часто вони закриті, платні. 

Основним підходом для оцінки прав є дохідний підхід. Він повною мірою використовує принципи очікування та найбільш ефективного використання. Цей підхід ґрунтується на аналізі та підрахунку майбутніх доходів, який може отримати власник від використання об’єкта. Очевидно, що при використанні цього підходу майбутні доходи повинні бути реально очікуваними та їх можна досить точно підрахувати. 

А що ж робити, якщо об’єкт з моменту його створення не використовувався? Тоді всі припущення та очікування щодо майбутнього використання є лише потенційно можливими та при визначенні вартості необхідно у звіті вказувати відповідні припущення та міркування, а також враховувати ймовірність реалізації сценарію. 

Що ж стосується оцінювачів, то після визначення вартості об’єкта з використанням декількох підходів, фахівець аналізує отримані результати та отримує деяку узгоджену величину. У разі, якщо якийсь підхід не використовувався, цьому дається пояснення та вказуються причини. 

Що в результаті отримує замовник? 

Результати оцінки оформляються у вигляді звіту про оцінку. Цей документ, складений відповідно до вимог законодавства, містить всі необхідні дані. 

Як правило, експерт віддає замовнику один або два примірники звіту про оцінкуЯкщо необхіднооцінювач дає пояснення замовнику за процедурою оцінкиінтерпретує результати. 

Після цього замовник може використовувати результати оцінкинадавати звіт іншим користувачам або зацікавленим сторонам. 

У деяких випадках, коли замовнику не потрібен звіт про оцінку, оцінювач може надавати консультацію в усній або письмовій формі, без надання висновку про вартість. Результат такої консультації може використовуватися у випадках, коли замовнику досить отримати уявлення щодо окремих методологічних питань проведення оцінки, факторів, що впливають на вартість. У будь-якому випадку, результат консультації не може розглядатися та бути використаний, якщо законодавством вимагається звіт про оцінку як результат практичної оціночної діяльності. 

Було цікаво? Дізнайтесь більше! Наприклад про те, коли та як оцінка нерухомості в Україні стане безкоштовною. 

Рейтинг 4.5 на основі 96  ответов

Додати коментар

схожі статті


vebinar ocenka imushhestvennyx prav v tom chisle cennyx bumag dolej v xozyajstvennyx obshhestvax i korporativnyx prav
Вебінар: “Оцінка майнових прав, у тому числі цінних паперів, часток у господарських товариствах і корпоративних прав”
photodraw.ru 50264
Вебінар “Оцінка вартості активів для МСФЗ”