Парето - консалтингова компанія, оцінка майна
  • (044) 221-81-75
  • (067) 442-81-75
  • (050) 321-81-75

З чим пов’язано стрімке подорожчання оцінки майна?

Під час укладання угоди продавці або покупці зобов’язані провести оцінку майна та звірити ціну на нерухомість з базою ФДМ (Фонд держмайна). Ця послуга платна, і розцінки на отримання даних за півроку подорожчали практично в два рази (з 800 до 1400 грн). Весь прибуток (7-8 млрд гривень) дістається приватним компаніям-операторам, а сам ФДМ при цьому залишається без виручки.

Зміна правил

Депутати вирішили зробити заниження вартості об’єктів неможливим, і в кінці 2016 року проголосували за зміни в ст. 172 Податкового кодексу. За рішенням Верховної Ради ФДМ зобов’язаний був створити, наповнювати та вести облік єдиної бази звітів, які роблять оцінювачі.

Під час укладання угоди купівлі-продажу нерухомого майна зараз стягується збір до пенсійного фонду (1%) і оплачується держмито (1%). У правилах є деякі уточнення. Якщо об’єкт знаходиться у власності не більше трьох років або продавець вже оформляв угоду протягом року, його виплати збільшуються. Йому налічується податок в розмірі 5% і розмір військового збору збільшиться наполовину і складе 1,5%. Сума нарахування податків залежить від вартості нерухомості, тому чим нижче ціна майна, тим менше доведеться оплачувати.

Директор однієї з оціночних компаній в столиці, який побажав залишитися невідомим, підтвердив, що нечисті на руку експерти дійсно занижували вартість об’єктів в кілька разів. В результаті міський бюджет недоотримав мільярди гривень.

Перший дозвіл на приєднання до Єдиної бази звітів оцінювачів було видано в липні 2018 року. Його отримала компанія Ві Ай Пі Департамент, яка обслуговує майданчик «Оцінка. Online », і модуль автоматично розраховує вартість об’єкта. Дані експерта вносять дані в програму, якщо вони нижче або збігаються з висновком оцінки.

Щоб отримати доступ до системи, оцінювач і нотаріус при укладанні угоди повинні були заплатити по 390 грн. Зараз на ринку плата за доступ до інформації зросла в три рази. З оцінювачів плата стягується 1320 грн, а з нотаріусів – 120 грн. У результаті продавець або покупець нерухомості сплачує додатково майже 1400 грн. Інформації, з чим пов’язано подорожчання, немає. При цьому сама процедура, без внесення даних в базу, коштує в середньому 300 грн.

За даними ФДМ зараз в Україні працює чотири модулі:

  • «Оцінка. Online»;
  • «Професійна оцінка»;
  • «Експрес оцінка»;
  • «Реєстр оцінка».

Ще шість компаній узгоджують проект про створення комплексного обслуговування.

Ринок проти посередників

За даними статистики в Україні щорічно відбувається до 600 тисяч угод, і на кожну з них необхідно узгодити ціну з модулем. Якщо вважати, що за оцінку майна сплачується 1400 грн, компанії посередники зароблять за рік більше 8 мільярдів гривень. Це корупційна схема, адже інформацію оцінювачі можуть вносити самостійно.

Голова правління Українського товариства оцінювачів пан Амфітеатров впевнений, що вартість послуг до бази даних сильно завищена. Адже доступ до Держреєстру майна Міністерства юстиції споживачам обходиться 18-20 грн (0,5% мінімального заробітку).

Перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі пан Нефьодов зацікавився ситуацією, що виникла. Він вважає, ціна повинна регулюватися законом, що на даний момент не передбачено. Новації на ринку пов’язують з інтересами пана Хомутинник, який є депутатом від групи «Воля народу».

Всі компанії, що управляють модулями, ідентичні. Якщо ФДМ дійсно потрібні майданчики-посередники для занесення даних звітності в єдину базу, повинна бути позначена верхня планка вартості послуг і встановлений одержувач коштів.

Рейтинг 4.5 на основі 29  ответов

Додати коментар

схожі статті


d39fe42d7745cf49d8a4425cfc861d28
Оцінка нерухомості при продажу: які особливості слід знати сьогодні
Оцінка майна
Державна концепція розвитку оціночної діяльності. Що станеться з процедурою оцінювання майна?
Оцінка нерухомості
Оцінка нерухомості для іпотеки. Які особливості слід знати?
wsi imageoptim 20180328 124611 d5bfee 1
Що варто знати про дарування нерухомості в Україні
vplyv virusu na neruhomist
Covid – 19 і ринок нерухомості в Україні