Парето - консалтингова компанія, оцінка майна
  • 044 221 81 75
  • 067 759 60 80
  • 095 285 11 98
zakonoproekt 5600 podnimut li ceny na zhile

Законопроект №5600: чи піднімуть ціни на житло?

Багато хто вже чув про “скандальний” законопроект №5600. Цей документ встановлює масу різних податків у різних сферах життєдіяльності. Окремо законопроект передбачає ПДВ на нерухомість. Ця новина призвела до суперечок на українському ринку. І зараз ми розберемося, що ж насправді означають норми нового законопроекту.

Думка експертів про ціни на нерухомість

Думки про збільшення ціни на нерухомість через нововведений податок відрізняються. Отже, деякі забудовники запевняють, що нерухомість виросте в ціні на цілих 40%, що дуже дивно, адже ПДВ – це тільки 20%.

Також існують думки, що ціни збільшаться на 7-13% або 20% +. Як бачимо, прогнозів багато, але який же точний ніхто не знає.

З’явився інтерес навколо новобудов і цін на них, але питання й про вторинне житло стало не менш популярним. Новий законопроект складений так, що ПДВ необхідно буде платити і під час перепродажу старого житла. І тут у людей виникає паніка, що їх змусять платити 20% від вартості об’єкта нерухомості.

Однак одночасно з думкою забудовників існує думка й творців закону, яка повністю відрізняється.

Якщо звернутися до чинного законодавства, то ми побачимо, що ПДВ при першому продажі нерухомості існує й сьогодні. Просто не всі забудовники законослухняні та сплачують необхідні податки.

Таким чином, для забудовників, що не ухиляються від ПДВ, по суті, економічне становище не зміниться, а ось для “любителів не платити” ситуація, звичайно, не найсприятливіша. Тому частина забудовників й аргументує майбутнє підвищення цін, спираючись на зміни в законодавстві.

Однак точно сказати, що відбувається на українському ринку, ми не можемо. Адже це думки від двох сторін: забудовників і законодавців. А ось проаналізувати чинне законодавство, новий законопроект №5600 і дати експертний висновок – це в наших силах.

Чи існує сьогодні ПДВ?

Для того, щоб відповісти на це питання, необхідно звернутися до Податкового кодексу України. Отже, ми можемо помітити, що у розділі 5 дійсно вказано, що оподатковується перша передача вже готового об’єкта нерухомості. Але не потрапляє під оподаткування вторинне житло та новобудови, які будують за рахунок державних коштів. Тобто для забудовників дійсно існує обов’язковий ПДВ (під час передачі об’єкта від підрядника до забудовника), а ось чи платять вони його – це зовсім інше питання.

Більшість забудовників намагаються уникнути цього податку. Як? Дуже просто.

Перший варіант – це продати все житло ще до моменту введення його в експлуатацію. Суть полягає у тому, що ПДВ передбачено тільки на готове житло, а недобуд не обкладається податком. Ось чому всі намагаються розпродати житло на етапі будівництва.

Другий варіант – це довірені фізичні особи. Забудовники оформляють все житло на групу фізичних осіб, а в майбутньому продають житло реальним клієнтам, але за документами це вважається як перепродаж, який не вимагає сплати ПДВ.

Третій варіант – продаж цінних паперів. Забудовники продають нерухомість через інвестиційні фонди. Таким чином, об’єктом купівлі-продажу є не квартира, а цінні папери, які не обкладаються ПДВ.

Що нового вводить цей законопроект?

Звичайно, виникає питання – чому так багато шуму навколо нового законопроекту №5600, якщо ПДВ існував і до нього? Насправді, законодавці вирішили змінити норму, яка регулює оподаткування житла, і тепер, згідно нового формулювання, під ПДВ не будуть потрапляти тільки об’єкти, які збудовані за рахунок державного бюджету.

Таким чином, податок виникне не тільки при першому продажі житла, але й для всіх наступних. Крім того, ПДВ сплачуватиметься не тільки під час передачі житла від підрядника до забудовника, а й при оформленні договору купівлі-продажу з покупцями (фізичними особами).

Крім того, законопроект №5600 вводить нову норму, яка встановлює податок приватним особам під час продажу житла. Таким чином, за кожен третій проданий об’єкт за рік необхідно буде платити 20% (це ПДФО та військовий збір). Таке нововведення вдарить по махінаціям деяких забудовників, які оформляють житло ще на етапі будівництва на деяких фізичних осіб. Або ж у них буде одне рішення – збільшити свій штат так, щоб на кожного на рік доводилося не більше двох об’єктів нерухомості. Хоча так вони розоряться на виплаченій заробітній платі.

Чи подорожчає житло та на скільки?

Звідки беруть ці величезні 40%, на які має подорожчати житло? І чи правда це? Зараз ми постараємося розібратися.

Суть полягає у тому, що вводиться нова система підрахунку податку. Якщо сьогодні ця сума розраховується від передачі житла від підрядника до забудовника (тобто за собівартістю), то в майбутньому ця цифра може залежати від вартості житла під час безпосереднього продажу фізичній особі (а тут цифра вище буде, ніж собівартість).

Слід розуміти, що крім собівартості самого об’єкта нерухомості, забудовник платить ще за оренду землі, інфраструктуру та інші витрати. І, звичайно ж, кожен хоче відбити цю суму під час продажу.

Однак за підрахунками деяких фахівців ціна не виросте на 40%, а лише на 7-13%. На етапі фундаменту вартість може піднятися лише на 3-5%, а ось на готові об’єкти ціни можуть збільшитися і на 20%.

Хоча в той же час все буде залежати від індивідуальних особливостей компанії та від того, за якою схемою вони працюють сьогодні. Тому у деяких і можливе подорожчання на 40%, але довге перебування на українському ринку нерухомості їм не гарантують. Експерти вважають, що такі компанії або заморозять і залишать свою будівлю, або продадуть об’єкти більш економічно стійким компаніям.

Чи з’явиться ПДВ на вторинному ринку житла?

Новина про те, що ПДВ з’явиться й на вторинному ринку, не на жарт обурила власників об’єктів нерухомості. Однак експерти запевняють, що переживати нема про що, адже ПДВ не стосується приватних осіб.

Приватників чекають інші нововведення, про які ми писали вище. Це податок на кожен третій проданий за рік об’єкт, а також новий податок на городи.

Збільшення цін на житло не обійде й вторинний ринок. Так, якщо первинне житло виросте у ціні на 20%, то вторинне – на 10-15%. У зв’язку з цим виникає багато питань про майбутнє українського ринку нерухомості. Адже зарплати українців залишаться ті ж самі, а квартири подорожчають, відповідно продажі впадуть, а що буде за підсумком сказати складно. Одне знаємо точно, що законопроект №5600 зобов’язує всіх платити гроші за житло та призведе до мінімуму можливість обійти закон стороною.

Було цікаво? Читайте більше! Наприклад про те, як співвідносяться між собою земельна ділянка та будівля на ній: як єдине ціле або як два різних об’єкта.

Рейтинг 4.5 на основі 343  ответов

Додати коментар

схожі статті


yak zyasuvati realnu cinu vashoyi neruxomosti
Як визначити реальну вартість нерухомості?
kupivlya prodazh neruhomosti shho potribno splachuvati v 2020 roczi
Купівля-продаж нерухомості: що доведеться заплатити у 2022 році
yak provoditsya ocinka budinku
Як проводиться оцінка будинку?
yak zafiksuvati poshkodzhene majno pid chas voyennogo stanu
Як зафіксувати пошкоджене майно під час воєнного стану?
shho varto znati pro daruvannya neruhomosti v ukrayini
Дарування нерухомості в Україні: що потрібно знати у 2022 році?