Оцінка авторських прав
Оцінка авторських прав відноситься до тих послуг, які вимагають специфічного підходу експерта через свою складність і багатогранність. Визначення вартості прав на інтелектуальну власність – основний критерій, на який спираються при угодах купівлі-продажу, а також при визначенні завданих збитків. Дана послуга необхідна для правильного встановлення розміру авторської винагороди.
Авторське право – особливості оцінки
Виконуючи оцінку авторських прав, фахівці застосовують системний підхід і різні методи. Алгоритм оцінювання залежить від об’єктів інтелектуальної власності, які представлені у великій різноманітності:
- Твори мистецтва та літератури;
- Комп’ютерні програми й бази даних;
- Наукові статті, лекції і т.д.;
- Фонограми;
- Сценарії та фільми;
- Фотографії;
- Товарні знаки;
- Ноу-хау і т.д.
Крім того, оцінці авторського права підлягають патенти на корисні моделі, промислові зразки та винаходи. Також можна оцінити ліцензії на право користування об’єктами інтелектуальної власності.
Щоб визначити вартість прав, експерт повинен провести аналіз детальної інформації про об’єкт і виконати ряд розрахунків. Йому необхідно враховувати основні характеристики предмета, здатні вплинути на кінцеву ціну. Разом з цим оцінювачу необхідно знати мету процедури, так як від цього залежить правильний вибір підходу до розрахунків вартості.
Для чого потрібна оцінка авторського права?
Отримати офіційну оцінку вартості авторських прав необхідно в таких випадках:
- Визначення роялті;
- Визначення суми завданих збитків;
- Визначення суми авторської винагороди;
- Підписання угод купівлі-продажу;
- Висновок ліцензійного договору на використання об’єкта інтелектуальної власності;
- Визначення вартості об’єкта для внесення в статутний капітал підприємства;
- Залучення інвестицій.
За результатами процедури оцінки ринкової вартості авторських прав оформляється звіт. Оскільки “Парето” – компанія, яка має сертифікат суб’єкта оціночної діяльності, ви можете не турбуватися щодо результату. Звіт про оцінку складається з урахуванням всіх нормативів і має юридичну силу. Вам необхідно лише надати нашим експертам весь необхідний пакет документів, який формується індивідуально.
Рекомендований пакет документів для оцінки авторських прав в Україні
Щоб почати процедуру оцінки, клієнт повинен зібрати наступні документи:
- Інформацію про витрати, які пов’язані зі створенням інтелектуальної власності;
- Дані про доходи від використання об’єкта (якщо він застосовується);
- Відомості про діючі ліцензійні договори;
- Документ про реєстрацію юридичної особи або посвідчення особи фізичної особи;
- Правовстановлюючі документи на об’єкт;
- Опис об’єкта.
Після отримання докладних відомостей щодо об’єкта оцінки, ви зможете отримати розрахунок попередньої вартості процедури. Ми оцінимо авторське право в Україні протягом того терміну, який буде узгоджений з вами перед укладенням договору на послугу.
Як проходить оцінка авторських прав?
Для оцінки об’єктів авторського права та визначення їх реальної ринкової вартості можуть застосовуватися такі базові підходи:
- Витратний. В основі цього методу лежить обчислення витрат на відновлення та заміщення предмета оцінки.
- Прибутковий. Метод дозволяє оцінити економічний ефект від застосування, впровадження та використання об’єкта авторського права.
Оцінка авторського права дозволяє встановити не тільки ринкову вартість об’єкта, а й реальну цінність ліцензійного договору, визначити ціну роялті. Щоб встановити достовірну ціну, експерти “Парето” використовують, як правило, кілька методів оцінки. Це не впливає на кінцеву вартість самої процедури.
Які документи необхідні для того, щоб оцінити авторське право?
Щоб оцінити авторське право, замовнику необхідно надати правові документи на об'єкт оцінки — свідоцтво про реєстрацію авторського права, договір між автором і правовласником, письмову заяву про наявність прав у заявника, документ, який свідчить про створення об'єкта за службовим завданням. Загальний обсяг документів і їх список, який необхідний для оцінки, визначає експерт компанії. У нього входять документи про поточне використання об'єкта і перспективи отримання доходу. Якщо об'єкт не використовувався, потрібні дані про фактичні витрати на його розробку, створення, реєстрацію та просування.
Які об'єкти авторських прав можна оцінити?
Оцінити можна такі об'єкти авторського права, як літературні твори, комп'ютерні програми та вебсайт, бази даних, аудіовізуальні твори, об'єкти архітектури, садово-паркового мистецтва, ілюстрації та ескізи, креслення, карти, плани, а також науково-технічну документацію та інші твори з області авторського права.
В яких випадках виникає необхідність в оцінці авторського права?
Оцінку об'єктів авторського права необхідно проводити при здійсненні операцій купівлі-продажу, при спадкуванні ОІВ, укладання ліцензійної угоди, визначенні суми роялті, при внесенні до статутного фонду, для обліку в бухгалтерії за справедливою вартістю.
Що дає оцінка авторського права?
Після оцінки ОІВ у замовника послуги буде чітке уявлення про реальну вартість об'єкта, його цінності і можливості отримати вигоду від його застосування, або ж визначити ціну продажу ліцензії на об'єкт, суму роялті, розмір компенсації, суму кредиту під заставу виключних прав. Думка фахівця дозволяє зрозуміти, як формується ця вартість, і від чого вона залежить.
Як проходить оцінка?
Після отримання необхідного пакету документів від замовника, включаючи дані про характеристики об'єкта і мету оцінки, експерт ознайомлюється з усією інформацією, і становить договір на оцінку. Потім будуть зібрані всі дані, які потрібні для ідентифікації об'єкта і розрахунку його вартості, аналізується поточне і найбільш ефективне використання об'єкта, визначаються підходи та методи оцінки. Ведеться розрахунок вартості, оформляється звіт про оцінку.