Парето - консалтингова компанія, оцінка майна
 • 044 221 81 75
 • 067 759 60 80
 • 095 285 11 98
На що звернути увагу при покупці бізнесу

На що звернути увагу при покупці бізнесу?

Бажання мати свій власний бізнес виникає практично у кожного другого жителя нашої країни. Однак, для того, щоб відкрити свою справу, потрібно докласти чимало зусиль – адже це досить тривалий процес, який супроводжують безліч нюансів. За статистикою, понад 90% бізнесменів прогорають і на самих початкових етапах припиняють свою діяльність. Хорошим варіантом для тих, хто все-таки мріє обзавестися своєю справою, але не хоче ризикувати, виступає покупка готового бізнесу.

Справа в тому, що готовий бізнес вже пройшов стадію становлення на ринку, досить устоявся, і все що залишається – тільки всіляко сприяти його розвитку. Тільки ось як правильно підібрати готовий бізнес, і не втратити при цьому гроші? На що варто спочатку звернути увагу при покупці?

Перспективи компанії

Вирішили купити готовий бізнес? Тоді почніть з аналізу ринку на поточний момент часу, спробуйте провести маркетингове дослідження, виконайте моніторинг переваг і недоліків підприємства, власником якого хочете стати. Крім того, зверніть свою увагу на сучасні тенденції в тій галузі, де плануєте працювати, проаналізуйте існуючих конкурентів. Для того, щоб захистити себе від ризиків покупки неприбуткового підприємства, запитайте бізнес план, або спробуйте зробити його самі.

Також, варто прорахувати період, за який Вам окупиться придбання, і звертати увагу на те, що такий період різниться в різних галузях. Припустимо, кафе і ресторани можуть окупитися вже після одного року, а що стосується виробництва – то його окупності варто чекати тільки після спливання п’яти років. Але з іншого боку, конкурентів в даному сегменті менше, і, відповідно, ризик прогоріти значно нижче.

Оцінка вартості бізнесу

Перед тим, як купити будь-якої бізнес, важливим кроком виступає проведення аудиту компанії, яку Ви хочете придбати. Це допоможе адекватно оцінити, на скільки вартість, яку вказав продавець, співвідносна з тією, що на даний момент присутня на ринку.

Для оцінки бізнесу застосовується три основні методики:

 1. Дохідний підхід базується на розрахунку прибутку від діяльності компанії. Такий метод дає можливість максимально точно визначити вартість підприємства, однак в нестабільних умовах економіки нашої країни, використовувати його не рекомендують. Справа в тому, що в разі виникнення кризи в економіці, бізнес, який потенційно міг би приносити дохід, може різко стати збитковим.
 2.  Ринковий – відрізняється максимальною простотою. Вартість бізнесу ґрунтується на ціні схожих компаній, які виставлені на продаж на конкретний період часу.
 3.  Витратний – теж досить часто застосовується в проведенні оцінки бізнесу. Застосовуючи його, відбувається розрахунок витрат на облаштування компанії в майбутньому.

Вивчіть документацію

Перед скоєнням свого вибору, дуже ретельно перегляньте всі документи, стосовно бізнесу і його історії. Зверніть увагу на те, чи була замішана компанія в судових процесах. Вимагайте документ, в якому зазначено про існування або відсутність будь-яких заборгованостей або кредитів. Проаналізуйте бухгалтерські звіти за весь період функціонування підприємства.

Крім того, зверніть свою увагу на договори, які були укладені компанією з державними інстанціями, партнерами і співробітниками. Вивчіть права володіння на бренд, нерухоме майно і землю.

Питання, які обов’язково слід поставити, купуючи бізнес

Прийнявши рішення все-таки купити даний бізнес, необхідно поставити продавцеві цілий ряд обов’язкових питань:

 • Яка причина продажу Вашого бізнесу?
 • Як йдуть справи в компанії на даний момент?
 • Чи можете Ви надати описані бізнес-процеси?
 • Чи буде в найближчому майбутньому оновлення якогось обладнання або технології? Яка приблизна вартість реновації?
 • Чи існує плинність персоналу на підприємстві. Якщо так, то в якому обсязі?
 • Чи збираються працівники виконувати свої обов’язки після зміни керівництва?
 • Особливості маркетингової стратегії компанії?
 • Чи будуть діяти домовленності з партнерами і постачальниками після продажу компанії або буде потрібно  знову налагоджувати всі зв’язки?
 • Які співробітники найцінніші для компанії?
 • Обсяги клієнтської бази підприємства?

Ризики при покупці бізнесу

Найбільш ризикованим періодом після покупки бізнесу виступають перші 6-12 місяців, після його придбання. Варто звернути увагу на те, що в тому разі, коли досвідчені і висококваліфіковані працівники підуть, прибуток компанії може значно знизитися. Також, на протязі певного проміжку часу, Вам потрібно усвідомити, як саме працює компанія, обміркувати стратегію і план її розвитку, і усвідомити нюанси, які дозволять отримувати дохід від діяльності підприємства.

Саме тому, при наявності такої можливості, варто зробити все, щоб залишити старий менеджмент, особливо протягом початкового періоду.

Найбільш безпечним методом покупки існуючого бізнесу виступає звернення до компаній-посередників, які професійно проаналізують будь-яку компанію, яку намагаються продати.

Хочете, щоб оцінка вашого бізнесу пройшла успішно? Тоді ретельно поставтеся до вибору оцінювача. Заздалегідь отримайте консультацію від спеціаліста та задайте питання, які найбільше вас турбують.

У нашій компанії “Парето” один з головних принципів – це постійний контакт з клієнтом. Наші експерти заздалегідь обумовлюють кожен етап із замовником і затверджують всю процедуру оцінки. Крім того, ми не виконуємо роботу шаблонно, а здійснюємо оцінку виключно за індивідуальним підходом.

Замовляйте оцінку вашого бізнесу в “Парето” – довірте найважливіше професіоналам!

Рейтинг 4.5 на основі 428  ответов

Додати коментар

схожі статті


vyznachennya vartosti obladnannya 1
Як визначається вартість обладнання, що було у вжитку?
ocinka biznesu
Оцінка підприємства: випадки проведення та переваги для власника
Оцінка вкладу в статутний капітал
Оцінка вкладу в статутний капітал: цілі, фактори, етапи
Оцінка майна що вноситься до статутного капіталу
Оцінка майна, що вноситься до статутного капіталу
Угода M&A
Угоди M&A: види, цілі, ризики та ситуація в Україні