
Навіщо проводити переоцінку основних засобів під час кризи
Переоцінка основних засобів – це приведення первісної вартості об’єкта основних засобів до ринкового рівня. В результаті переоцінки основних засобів активи можуть бути дооцінені або знижені в ціні і далі враховуються на балансі організації за новою відновленої вартості.
Зазначу, що проведення переоцінки основних засобів – це право, а не обов’язок підприємства.
Мета проведення переоцінки основних засобів
Переоцінка основних засобів актуальна для організацій, у яких основні засоби становлять істотну частину активів.
Основні засоби переоцінюються для відображення їх на балансі за реальною ринковою вартістю, що може знадобитися:
- для збільшення статутного капіталу;
- при оформленні основних засобів під заставу за кредитними зобов’язаннями;
- для обліку реальної суми нарахованої амортизації при формуванні собівартості готової продукції;
- для залучення інвестицій;
- при реструктуризації організації;
- при продажу деяких активів.
Что буде з оцінкою основних засобів після карантину
Основні підходи до оцінки основних засобів після карантину не зміняться. Хоча необхідність проведення переоцінки практично у всіх підприємств виникне, оскільки призупинення або уповільнення темпів діяльності без сумніву вплине на ринкову (справедливу) вартість основних засобів і відображена в балансі.
Вартість ОС, станом на кінець 2019, року вже не буде відповідати реальному стану справ і не буде відповідати ринковій (справедливої) вартості. Тому практично у всіх юридичних осіб виникне необхідність вдатися до послуг незалежних оцінювачів (ст 7 Закону України № 2658).
Чому переоцінку потрібно робити прямо зараз
Причини ж для переоцінки знайдуться завжди: щоб вигідно продати бізнес під час кризи або перефінасіроваться – якщо говоримо про дооцінку, або щоб без ПДВ-наслідків продати об’єкт нижче балансової вартості, або оптимізувати податок на прибуток (для тих, хто не досяг 20-мільйонного порога) – якщо говорити про зниження ціни.
Тому, в залежності від конкретних завдань підприємства, воно повинно прийняти рішення про переоцінку. При цьому, якщо переоцінюється конкретний актив, то переоцениваться повинні всі активи тієї ж групи(п.16П (С) БО7).
Після закінчення карантину, пов’язаного з пандемією коронавируса COVID-19, переоцінку основних засобів доведеться зробити майже всім підприємствам, оскільки їх ринкова (справедлива) вартість істотно зміниться. Це сильно відіб’ється на показниках капіталізації і ліквідності підприємств.
Посада: директор, експерт з оцінки. Досвід роботи 13 років.
Експерт з оцінки бізнесу і нематеріальних активів.
Спеціалізація: Оцінка нерухомих і рухомого майна, а також цілісних майнових комплексів, паїв, цінних паперів, майнових прав та нематеріальних активів.

