
Оцінка активів – нюанси, особливості, складнощі
Оцінка вартості активів підприємства – актуальна процедура для компаній в будь-який бізнес ніші. Під час виконання експертизи оцінюються матеріальні і нематеріальні активи, а потрібна вона в таких випадках:
- Реорганізація;
- Ліквідація підприємства;
- Прийняття рішень про вкладення інвестицій;
- Оформлення угод про купівлю-продаж підприємства;
- Для подальшого формування ефективної стратегії;
- Організація більш ефективного управління;
- Визначення кредитоспроможності;
- Встановлення суми оподаткування.
Ринкова оцінка активів в Україні виконується після етапу юридичної експертизи прав, фінансового аналізу, на основі даних фінансової звітності. Оцінка активів бізнесу виконується досвідченими експертами-фінансистами, із застосуванням сучасних методик. Після проведення експертизи власнику або інвестору видається звіт з рекомендованою ринкової або будь-який інший вартістю монетарних і немонетарних коштів компанії.
Основні способі виконання експертизи
Оцінка активів бізнесу, найчастіше, проводиться традиційним способом, за основним критерієм – ціною, по якій вони були придбані, або ж виробничої собівартості, з урахуванням амортизації. Такий метод не завжди виправдовує себе, оскільки ціни можуть піднятися або впасти. Тому, прийнято оцінювати постійні активи за первісною вартістю, а поточні – за собівартістю і ціни можливої реалізації.
Щоб отримати об’єктивну оцінку, актуально застосування витратного, порівняльного і дохідного методів аналізу. Прибутковий підхід визначає потенційну прибутковість, перспективи розвитку напрямку.
У прибутковому підході виділяють два методи: визначення вартості фінансових потоків і капіталізації прибутку. Оскільки оцінка потоків фінансів не надто результативна за часів кризи, більш реалістичний порівняльний підхід. В його рамках визначається вартість всіх фінансових і нефінансових надбань, шляхом порівняння з аналогічними суб’єктами ринку.
Витратний підхід дає реальну оцінку доступних засобів, оформлених у вигляді витрат. Цей підхід використовується, щоб отримати реальну ціну активів компаній, що підлягають ліквідації.
Оцінка активів бізнесу обов’язково виконується з застосуванням аналізу галузі і факторів макроекономіки, оскільки вони дозволяють будувати прогнози і перспективи. Важливо врахувати психологію цінових очікувань потенційних покупців.
Об’єкти. які підлягають оцінюванню
Ключові види бізнес активів:
- Об’єкт нерухомості;
- Банківські вклади;
- Готівкові, сюди ж відносяться кошти, отримані від реалізації компанії;
- Обладнання;
- Цінні папери;
- Права на патенти, товарні знаки, унікальні розробки.
Експертиза ділиться на кілька етапів:
- Оцінювання банківських активів.
- Експертиза оборотних активів – готівку, короткострокові вклади.
- Довгострокові кошти, які можна швидко конвертувати в фінансовий еквівалент: земельні ділянки, нерухомість, вклади в інші компанії, обладнання
Провести повноцінну і об’єктивну оцінку активів, може експерт, який орієнтується в галузі економіки, що має всебічні знання в даному ринковому сегменті. Якщо ви зацікавлені в об’єктивній, професійній оцінці активів, оціночна компанія «Парето» завжди рада вам допомогти. Наші фахівці працюють в даній сфері багато років, гарантують детальний звіт із зазначенням повної вартості всіх активів. Замовити послугу або отримати розгорнуту інформацію про нашу діяльність ви можете на сайті.
Посада: директор, експерт з оцінки. Досвід роботи 13 років.
Експерт з оцінки бізнесу і нематеріальних активів.
Спеціалізація: Оцінка нерухомих і рухомого майна, а також цілісних майнових комплексів, паїв, цінних паперів, майнових прав та нематеріальних активів.

