Оцінка інтелектуальної власності: що це таке і як проводиться

Інтелектуальною власністю (ІВ) називають комплекс прав, що належать до об’єктів (результатів) інтелектуальної діяльності.

Найчастіше при оцінці інтелектуальної власності йдеться про комерційний бік питання, і під цим терміном мається на увазі також і вся група так званих засобів індивідуалізації (логотипи, назви марок, слогани тощо). Навіть коли у власність включені об’єкти на зразок технологій, ноу-хау, винаходів, творів мистецтва, тимчасове або постійне володіння правами на них в 99% випадків пов’язано з прив’язкою об’єктів до якого-небудь бізнесу. Таким чином, в спрощеному вигляді краще розглядати інтелектуальну власність як право на комерційний дохід з деяких об’єктів інтелектуальної діяльності.

При цьому стає ясно, що об’єкти обов’язково повинні бути грамотно оцінені.

Правильна оцінка інтелектуальної власності (ОІВ):

 • дає можливість виводити його на ринок в конкурентне середовище
 • захищає інтереси правовласника в спірних ситуаціях
 • виключає втрати різного характеру (фінанси, податки, репутація і ін.)

Оцінені об’єкти можуть бути в повній мірі і безпечно використані як товар, що приносить вигоду правовласнику

У яких же випадках потрібно замовляти оцінку інтелектуальної власності?

Комерційні підстави для оцінки ОІВ зазвичай бувають такі:

 • потрібна оцінка всього бізнесу, а оцінка ОІВ – частина процесу
 • оцінка ІВ – частина інвестиційного проекту
 • потрібне внесення до статутного капіталу
 • угода купівлі-продажу прав
 • в якості об’єкта застави
 • при підготовці ліцензії на використання об’єктів ІВ
 • щоб визначити суму гонорару автора (-ів)
 • поліпшення податкового статусу бізнесу

Терміни оцінки об’єктів інтелектуальної власності

Час на оцінку розраховується, виходячи з типу ОІВ і обсягу вихідних даних. Часто буває складно дати оцінку без аналізу ситуації на ринку, визначення, яку позицію займає товар у порівнянні з аналогами конкурентів. Якщо товар не має аналогів і замінників, буде потрібно ще і аналіз потенціалу технології (ноу-хау, формули і т.п.). Для засобів індивідуалізації також є свої нюанси (звірка унікальності, маркетинговий аналіз). Деякий час займає і підготовка звітних документів.

Тому терміни обумовлюються для кожного проекту індивідуально, середня тривалість оцінки – 7-10 днів, але в окремих випадках це може бути 2-3 дні або більше двох тижнів.

Як проводиться оцінка вартості інтелектуальної власності

Процес проводиться в кілька етапів, кожен з яких займає різний час, в залежності від того, наскільки складний випадок і наскільки швидко оцінювач отримає доступ до необхідних йому документів Замовника.

На початковому етапі буває необхідно визначення оцінюваного об’єкта, що складно зробити, якщо відсутній охоронний документ (патент, свідоцтво, рішення та ін).

Далі оцінювач з замовником визначаються, який вид права буде встановлено для кожного об’єкта – право власності або право користування ОІВ, а також можливість і обсяг їх передачі.

Основна робота полягає в тому, щоб визначити здатність товару приносити дохід. Для цього застосовується один або кілька методів:

 • порівняльний (порівняння з конкурентами на ринку)
 • дохідний (прогноз на прибуток від використання об’єкта)
 • витратний (скільки треба витратити, щоб відтворити об’єкт)

 

При цьому вкрай важливо, щоб оцінювач володів базою для порівняння, інструментами аналізу, мав юридичні, економічні та маркетингові знання і навички. Так само важливий повний обсяг даних по проекту від замовника, інакше оцінка нематеріальних активів буде складена некоректно. Детальніше про процес оцінки можна прочитати в кейсі про внесення ОІВ до статутного капіталу компанії.

Оцінювачі «Парето» мають велику практику і підготовку, тому наша робота відрізняється високою якістю аналізу і комфортними термінами виконання. Звертаючись в «Парето», Замовник може бути впевнений в достовірному і швидкому результаті.

Рейтинг 4.5 на основі 162  ответов

Додати коментар

схожі статті


Які документи важливі для оцінки об'єкта
Які документи важливі для оцінки об’єкта
Чим відрізняється оцінка майна від експертизи
Чим відрізняється оцінка майна від експертизи?
Хто такий оцінювач
Хто такий оцінювач
особливості ноу-хау
Особливості оцінки ноу-хау
Навіщо потрібна оцінка нерухомості при оформленні спадщини
Навіщо потрібна оцінка нерухомості при оформленні спадщини?