Парето - консалтингова компанія, оцінка майна
 • 044 221 81 75
 • 067 759 60 80
 • 095 285 11 98
ocenka intellektualnoj sobstvennosti

Оцінка інтелектуальної власності: що це таке та як проводиться

Інтелектуальною власністю (ІВ) називають комплекс прав, що належать до об’єктів (результатів) інтелектуальної діяльності. Найчастіше під час оцінки інтелектуальної власності йдеться про комерційний бік питання, і під цим терміном мається на увазі також і вся група так званих засобів індивідуалізації (логотипи, назви марок, слогани тощо). Навіть коли у власність включені об’єкти на зразок технологій, ноу-хау, винаходів, творів мистецтва, тимчасове або постійне володіння правами на них у 99% випадків пов’язано з прив’язкою об’єктів до якого-небудь бізнесу. Таким чином, у спрощеному вигляді краще розглядати інтелектуальну власність як право на комерційний дохід з деяких об’єктів інтелектуальної діяльності. 

При цьому стає зрозуміло, що об’єкти обов’язково повинні бути грамотно оцінені. 

Правильна оцінка інтелектуальної власності (ОІВ): 

 • дає можливість виводити його на ринок у конкурентне середовище 
 • захищає інтереси правовласника у спірних ситуаціях 
 • виключає втрати різного характеру (фінанси, податки, репутація тощо) 

Оцінені об’єкти можуть бути в повній мірі та безпечно використані як товар, що приносить вигоду правовласнику 

У яких же випадках потрібно замовляти оцінку інтелектуальної власності? 

КОМЕРЦІЙНІ ПІДСТАВИ ДЛЯ ОЦІНКИ ОІВ ЗВИЧАЙНО БУВАЮТЬ ТАКІ: 

 • потрібна оцінка всього бізнесу, а оцінка ОІВ – частина процесу 
 • оцінка ІВ – частина інвестиційного проекту 
 • необхідне внесення до статутного капіталу 
 • угода купівлі-продажу прав 
 • в якості об’єкта застави 
 • при підготовці ліцензії на використання об’єктів ІВ 
 • щоб визначити суму гонорару автора (-ів) 
 • поліпшення податкового статусу бізнесу 

ТЕРМІНИ ОЦІНКИ ОБ’ЄКТІВ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ 

Час на оцінку розраховується, виходячи з типу ОІВ та обсягу вихідних даних. Часто буває складно дати оцінку без аналізу ситуації на ринку та без визначення, яку позицію займає товар у порівнянні з аналогами конкурентів. Якщо товар не має аналогів і замінників, буде потрібно ще й аналіз потенціалу технології (ноу-хау, формули тощо). Для засобів індивідуалізації також є свої нюанси (звірка унікальності, маркетинговий аналіз). Деякий час займає й підготовка звітних документів. 

Тому терміни обумовлюються для кожного проекту індивідуально, середня тривалість оцінки – 7-10 днів, але в окремих випадках це може бути 2-3 дня або більше двох тижнів. 

ЯК ПРОВОДИТЬСЯ ОЦІНКА ВАРТОСТІ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ 

Процес проводиться в декілька етапів, кожен з яких займає різний час, у залежності від того, наскільки складний випадок і наскільки швидко оцінювач отримає доступ до необхідних йому документів Замовника. 

На початковому етапі буває необхідно визначення оцінюваного об’єкта, що складно зробити, якщо відсутній охоронний документ (патент, свідоцтво, рішення тощо). 

Далі оцінювач із замовником визначаються, який вид права буде встановлено для кожного об’єкта – право власності або право користування ОІВ, а також можливість та обсяг їх передачі. 

Основна робота полягає в тому, щоб визначити здатність товару приносити дохід. Для цього застосовується один або декілька методів: 

 • порівняльний (порівняння з конкурентами на ринку) 
 • прибутковий (прогноз на прибуток від використання об’єкта) 
 • витратний (скільки треба витратити, щоб відтворити об’єкт) 

При цьому вкрай важливо, щоб оцінювач володів базою для порівняння, інструментами аналізу, мав юридичні, економічні та маркетингові знання та навички. Так само важливий повний обсяг даних щодо проекту від замовника, інакше оцінка нематеріальних активів буде складена некоректно. Детальніше про процес оцінки можна прочитати в кейсі про внесення ОІВ до статутного капіталу компанії. 

МЕТОДИКА РОЗРАХУНКІВ ВАРТОСТІ ІВ 

При обробці чергового об’єкта оцінки інтелектуальної власності, юристи враховують такі різновиди ціни: 

 1. Ринкова ціна. Це максимально можлива ціна, за яку інтелектуальна власність може бути продана. Умови її призначення: вільна конкуренція на ринку, повна поінформованість сторін угоди про умови використання об’єкта покупцем. 
 2. Розрахункова ціна. Це ціна, яка була призначена сторонами під час повного вивчення договору. Кожна сторона призначає свою вартість і, в результаті успішної операції, це буде мінімально допустима для продавця та максимально можлива для покупця сума. 
 3. Інвестиційна ціна. Це ціна для окремо взятого інвестора, яка визначається конкретними цілями та критеріями інвестування. 
 4. Балансова вартість. Це ціна у валютному еквіваленті інтелектуальної власності, яка знаходиться на балансі фірми у вигляді нематеріальних активів. 

Оцінювачі «Парето» мають велику практику та підготовку, тому наша робота відрізняється високою якістю аналізу та комфортними термінами виконання. Звертаючись до «Парето», замовник може бути впевнений у достовірному та швидкому результаті. 

Рейтинг 4.5 на основі 571  ответов

Додати коментар

схожі статті


Які документи важливі для оцінки об'єкта
Які документи важливі для оцінки об’єкта
Чим відрізняється оцінка майна від експертизи
Чим відрізняється оцінка майна від експертизи?
Хто такий оцінювач
Хто такий оцінювач
особливості ноу-хау
Особливості оцінки ноу-хау