Парето - консалтингова компанія, оцінка майна
  • 044 221 81 75
  • 067 759 60 80
  • 095 285 11 98
Коронавірус: чума 21 століття або удар по світовій багатства

Коронавірус: чума 21 століття або удар по світовій багатства

Медична проблема під назвою «Уханьський вірус» або «коронавірус» цілком можливо призведе світову економіку в прірву небувалої кризи, який має всі шанси стати найбільш значним за сторіччя. Висловлювалися на початку епідемії в китайському місті Ухань прогнози про швидке одужання планети поки не виправдалися. Більш того, ВООЗ підняла рівень небезпеки захворювання, присвоївши йому статус пандемії. На сьогоднішній день боротьба з вірусом вже стоїть світовій спільноті десятків мільярдів доларів. Однак найпесимістичніші прогнози економістів змушують думати, що найгірше ще не починалося.

До відходу США і Європи на тотальний «лікарняний», введення жорстких карантинних заходів, а також краху сировинних і фінансових ринків думки експертів щодо наслідків проблеми коронавируса були не веселі, але і не апокаліптичні. Економісти в своїх аналізах обережно прогнозували зниження швидкості приросту світового багатства. Зараз ситуація змінилася. Більшість з них солідарні у своїх прогнозах – світ стане відчутно бідніше. Вони бачать створені проблеми значно глибшими, тому передрікають настання економічного спаду. Його наслідки для добробуту планети можуть виявитися більш серйозними, ніж фінансова криза минулого десятиліття.

Відмінність обох кризових моментів полягає в тому, що реанімувати заглухлу банківську систему в минулий раз змогли центробанки, які просто надрукували потрібну грошову масу. У нинішній ситуації потрібні цільові інтервенції, які передбачають вкладення кожного, оскільки криза завдала катастрофічний шкоди всім секторам економіки. Постраждали і сфера послуг, і виробництво, і, як наслідок, попит.

Представник найбільшого в світі інвестфонду BlackRock Руперт Харрісон зазначив, що в даному випадку проблеми криються в перебоях в реальній економіці і усунути їх тільки силами центральних банків буде неможливо.

Чи виявиться китайський коронавірус смертельним для світової економіки?

Перші неприємності людство вже спостерігає. Інвестиційний клімат не здоровий, як ніколи – звалилися біржі позбавили потенційних інвесторів надій на те, що все може обійтися. У відкритому листі, складеному провідними економістами, міститься попередження про те, що розроблені після криз єврозони і світової фінансової системи антикризові інструменти призначалися для вирішення проблем зовсім іншої природи.

Вони вважають, що ситуація навколо коронавируса містить загрозу не тільки світової і європейської економіки, а й єдності Євросоюзу. Щоб врятувати ситуацію, від влади всіх країн світу будуть потрібні швидкі і рішучі дії, пов’язані з колосальними фінансовими витратами. Вони будуть пов’язані також з необхідністю координувати свої кроки з сусідніми державами, що можновладцям у багатьох країнах дається важко. Щоб усунути причину кризи і зупинити пандемію, а також надати підтримку постраждалим людям і бізнесу, урядам доведеться витратити сотні мільярдів доларів коштів платників податків.

Першочергові вливання будуть потрібні системам охорони здоров’я. Тим країнам, в яких охорона здоров’я знаходиться в кризовому стані, коронавірус буде коштувати дорожче. Окремі держави вже сьогодні заявили, що на боротьбу з кризою буде виділена достатня кількість коштів. В інших політика щодо подолання кризових факторів поки не визначена. Однак і попередні суми вражають – їх розмір вже перевищив 100 млрд. Доларів і ці цифри явно не остаточні. Крім того, як підрахувала група економістів, країни ЄС за рік повинні будуть витратити не менше 350 млрд. Доларів на усунення наслідків місячного карантину. І ці гроші будуть інвестовані в три основні напрями: підтримку охорони здоров’я, бізнес сфери та звичайних громадян. Ці необхідні заходи дозволять, по-перше – зупинити пандемію, по-друге – зміцнити соціальну стабільність і попит в економіці, а по-третє реанімувати виробництво послуг і товарів.

Без державної підтримки не зможуть обійтися як люди, які втратили джерела існування через карантин, так і компанії, що залишилися без робочої сили, партнерів і споживачів. Така фінансова підтримка може бути надана в різних формах у вигляді:

  • грошових компенсацій;
  • бюджетних субсидій;
  • податкових канікул.

Витрати бюджетів багатьох держав на соціальні програми значно зростуть, якщо уряду підуть на такі заходи, пов’язані з кризою, як збільшення розміру допомоги по безробіттю, а також розширення кола осіб, які мають право на цю та інші виплати, наприклад, на оплачувані лікарняні.

Які бізнес сфери постраждають в першу чергу?

Чути вже перші крики SOS від бізнесу. Підприємці б’ють на сполох і стосуються їх побоювання не тільки втрати прибутків. Йдеться про банкрутство тисяч фірм і втрати роботи мільйонами людей. Зараз влада повинна вирішувати непросту дилему. Полягає вона в тому, щоб вже сьогодні надати допомогу бізнесу або пізніше зіткнутися з необхідністю підтримувати безробітних. Причому надавати підтримку людям доведеться в умовах, коли з-за скорочення податкових надходжень до скарбниці буде ставати все менше грошей.

Уже сьогодні небо над планетою спорожніло – «вірус в короні» загрожує банкрутством багатьом авіакомпаніям, одна з яких збанкрутувала вже зараз. Їх представники не скупляться на епітети, кажучи про різке скорочення перевезень пасажирів спочатку в азіатські країни, а потім в Європу і США. Вони називають те, що відбувається найгіршою кризою в історії цивільної авіації. І навіть в момент, коли більшість заборон на польоти ще не вступили в силу, вже попросили про мільярдної допомоги в урядів.

На перших позиціях серед найбільш постраждалих від «кризи коронавируса» секторів економіки також туризм. Фото з всесвітньо відомих туристичних об’єктів демонструють рідкісні і лякаючі видовища – спорожніла центральна площа Каталонії в Барселоні, збезлюділа Іспанські сходи в Римі, що стоять на приколі гондоли у Венеції. Всесвітня рада з туризму та подорожей попереджає, що наслідком розвитку пандемії може стати втрата галуззю близько 50 млн. Робочих місць. Фахівці ради прогнозують також скорочення ринку туристичних послуг в поточному році як мінімум на чверть.

У лютому тільки в Іспанії – однієї з найбільш відвідуваних туристами країн – в порівнянні з аналогічним періодом минулого року заповнюваність готелів знизилася на 20-30%. 

Ще до оголошення тотального lockdown мадридські готелі не дорахувалися кожного четвертого мешканця, а готелі Барселони втратили кожного п’ятого.

Вся сфера послуг також виявилася під загрозою. У зоні ризику – кіностудії і ресторани, служби таксі і вищі навчальні заклади. Серед уже постраждалих – великий спорт. Він залишився без мільярдних прибутків, одержуваних від продажу квитків і телевізійних трансляцій. Навіть нафтогазові компанії, шоковані обвалом цін на нафту і падінням попиту на неї, вишикувалися в чергу за державними дотаціями.

Що буде далі?

Каса взаємодопомоги поки не має в своєму розпорядженні достатню кількість коштів. У Сполучених Штатах Америки пакет бюджетної допомоги розміром в 50 млрд. Доларів, про які вів мову президент Дональд Трамп, не був схвалений. Він пройшов лише нижню палату конгресу, і його обсяг відомий тільки приблизно. Повідомляється, що розмір підтримки перевищує 10 млрд. Доларів, але до ймовірних п’ятдесяти явно не дотягує.

Близько 40 млрд. Євро планує виділити ЄС. Серед країн, які збираються брати участь в програмі підтримки, розміри дотацій нерівнозначні. Найбільш постраждала від коронавируса Італія обіцяє внести до 25 млрд. Євро, Південна Корея і Швейцарія – по 10 млрд. Доларів. Єгипет планує виділити 6 млрд. Доларів. Чи не виразилося в цифрах «все можливе» для підтримки економіки за рахунок коштів скарбниці пообіцяли зробити Японія, Франція, Нова Зеландія і Австралія. Китай вирішує проблеми запуском масштабної програми стимулювання виробництва, механізм якої включає пільгові кредити і податкові послаблення.

Однак жодне з цих держав в повній мірі поки не відчуло на собі наслідків кризи. Економіст Мохамед ель-Еріан, який займав керівні пости в адміністрації Барака Обами і МВФ, а також в страховій компанії Allianz і інвестиційному фонді Pimco, вважає, що вони будуть виключно серйозними. До такого висновку він прийшов після декількох тижнів бесід з лікарями, економістами і вченими, які вивчають поведінкові моделі. Його прогноз вкрай негативний і містить твердження про те, що економічні проблеми, з якими в самому найближчому майбутньому зіткнеться світ, будуть більш масштабними і серйозними в порівнянні з тим, що коли-небудь доводилося переживати більшості населення в розвинених країнах.

Описуючи і роз’яснюючи передумови для поглиблення кризи, він зазначив, що глобальна економіка, зорієнтована на зростаюче взаємопроникнення, виявилася не в змозі витримати таких дестабілізуючих факторів, як ізоляція, соціальна роз’єднаність і поділ, пов’язані з проблемами охорони здоров’я. Він підкреслив, що це вступає в протиріччя з усім тим, на чому грунтуються економічне зростання, фінансова стабільність і благополуччя.

Які розміри лиха: наскільки біднішими стануть все?

До того, як виникла проблема коронавируса, в 2020 році економістами прогнозувалося зростання світової економіки приблизно на 3%. Зараз акценти змінилися. Експерти практично одностайно припускають рецесію, розбіжності існують лише в оцінках того, як довго вона триватиме. Її тривалість спрогнозувати досить складно, тому що поки ніхто не дає точних оцінок щодо швидкості поширення і розвитку пандемії. Вивчення поведінкових моделей підтверджує поява проблем в економіці. Оскільки сьогодні люди в паніці змітають усе з полиць в магазинах, а завтра впадуть в депресію через втрату віри в інститути і в майбутнє.

Якщо не трапиться дива, і світова економіка за підсумками року не покаже хоча б незначне зростання, світ зазнає збитків в 4 трлн. доларів. Ці колосальна сума перевищує ВВП найбільшої економіки Європи – Німеччини.

На сьогоднішній день з трьох провідних світових економік – США, Євросоюзу і Китаю, Сполучені Штати і Піднебесна ще не втратили надій на приріст багатства, нехай і в значно менших обсягах, ніж прогнозувалося. Євросоюзу же доведеться затягувати пояс. Ще на початку березня оцінки європейських чиновників припускали спад приблизно на 1% за підсумками року.

Найбільша в світі економіка США поки не втрачає темпів зростання. Однак і американські економісти починають переглядати свої прогнози. Березневий опитування Чиказького університету показав, що вони трохи оптимістичніше своїх європейських колег. Це виразилося в їх думці про масштабну рецесії в світі, пов’язаної з коронавірусів – 62% опитаних вважають її можливою. Зрозумілий песимізм їх європейських колег, які змушені перебувати під замком на карантині – 82% з них вважають, що подібних наслідків пандемії людству не уникнути.

Оскільки дві третини економічної активності в світі припадають на США, Китай і ЄС, спад в Європі і суттєве уповільнення в Китаї призведуть до гальмування всієї світової економіки. Картина стає ще більш гнітючою, якщо взяти до уваги загрозу сировинним країнам від обвалу цін на метали і нафту.

У Китаї в лютому завмерла активність як в промисловості, так і в секторі послуг, і цей спад виявився більш значним, ніж на початку кризи минулого десятиліття. Захід поки не відобразив в статистиці масштаб проблем, але про нього цілком можна скласти уявлення, оцінюючи випереджальні індикатори з Китаю.

Сама темна ніч перед світанком

Криза – це час для того що б стати на паузу і уважно оцінити ситуацію, плани і перспективи. Зараз той самий час, що б почути ринок, бізнес і врешті-решт – себе. Що ви хочете робити? Яку користь нести? У чому розвиватися? І після – зробити перезавантаження! Від кризи ми ніяк не втечемо, але ми з його допомогою можемо побачити нові “точки зростання”. Група компаній Парето зможе допомогти в цьому, скласти оновлений бізнес-план відповідно до нових реалій ринку, підготувати активи для продажу або перекредитування. Заходь в нову еру “Після коронавируса”підготовленим!

Рейтинг 4.5 на основі 150  ответов

Додати коментар

схожі статті


ocinka biznesu
Оцінка підприємства: випадки проведення та переваги для власника
Оцінка вкладу в статутний капітал
Оцінка вкладу в статутний капітал: цілі, фактори, етапи
Оцінка майна що вноситься до статутного капіталу
Оцінка майна, що вноситься до статутного капіталу
Угода M&A
Угоди M&A: види, цілі, ризики та ситуація в Україні
оцінка бізнесу
Витратний підхід в оцінці бізнесу