Парето - консалтингова компанія, оцінка майна
  • 044 221 81 75
  • 067 759 60 80
  • 095 285 11 98
mobilizacziya avto pid chas voєnnogo stanu pravila ta poryadok

Мобілізація авто під час воєнного стану: правила та порядок

У зв’язку з воєнним станом на території України діють нові законодавчі норми. Зокрема, сьогодні діє Указ, який передбачає передання транспортних засобів (ТЗ) для забезпечення потреб ЗСУ, НГУ, СБУ та інших військових формувань. 

Розглядаючи це питання, дуже важливо враховувати той факт, що під час проведення мобілізації всі потреби військових забезпечують на безоплатній основі. Таким чином, транспортні засоби залучають на умовах обов’язкового повернення після демобілізації.

У цій статті експерти розповіли про основні правила, порядок та особливості мобілізації транспортного засобу під час воєнних дій на території України.

Підстави для залучення ТЗ

Головною підставою для залучення транспортного засобу є розпорядження голови МДА. Згідно з українським законодавством такі розпорядження є “частковими нарядами”. Частковий наряд надає керівнику установи, підприємства чи організації завдання надати військовим формуванням заздалегідь визначені ТЗ. Також керівник має прослідкувати за встановленням певного порядку та строків цієї передачі.

Звертаємо вашу увагу, що обов’язок відбирати транспортні засоби за певними видами, функціями та особливостями покладається на керівника разом із представниками ТЦКСП і військових формувань.

Порядок передачі

Під час передачі автомобіля керівник має наступні обов’язки:

  • Виконати своєчасне доставлення та передання транспортного засобу;
  • Забезпечити технічний стан автомобілю, який зазначений у відповідних документах;
  • Укомплектувати ТЗ запасними частинами, шанцевим інструментом і заправним матеріалом.

Підготовчі заходи, а також доставка транспорту до місця передачі здійснюється наявними силами та засобами підприємства.

Процес передачі відбувається на підставі такого документу, як акт приймання-передачі.

Порядок повернення ТЗ

Згідно з українським законодавством військові формування, які залучали автомобілі або техніку, повинні повернути їх протягом 30 днів з моменту оголошення демобілізації. Щоб повернути транспортний засіб, керівнику необхідно написати та подати відповідну заяву до ТЦКСП, де був зареєстрований факт передачі. 

Тепер обов’язок повернути вилучене майно полягає на сторону, якій було передано мобілізований об’єкт. Вони мають виконати своєчасне доставлення ТЗ, проконтролювати наявність пального в баку (у тому обсягу, який був на момент отримання ТЗ), а також повернути всі необхідні документи.

Під час повернення транспортного засобу складають спеціальний документ – акт про повернення. Також до цього документу додають звіт про оцінку.

Після проведення оцінки об’єкту вираховується розмір завданої шкоди. Така оцінка має виконуватися згідно зі всіма встановленими стандартами та методиками оціночної діяльності. 

Як компенсувати завдану шкоду?

Якщо керівник захоче отримати компенсацію за завдану шкоду (а це можливо тільки з моменту оголошення демобілізації), тоді йому необхідно буде подати заяву до ТЦКСП. У заяві зазначається:

  1. Повне найменування підприємства.
  2. Його розташування, тобто адреса.
  3. Код ЄДРПОУ (Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України).
  4. Реквізити рахунку, що відкритий у банку.

Також до заяви необхідно додати всі документи, які мають відношення до передання-прийняття мобілізованого майна. До них відносять акт приймання-передачі, акт про повернення та висновок експерта або звіт про оцінку транспортного засобу.

Після цього ТЦКСП зобов’язані протягом 10 днів з моменту подання заяви розглянути справу. Якщо виникають спірні питання або необхідно встановити додаткові обставини, то цей строк може бути збільшено до 1 місяця.

Як результат ТЦКСП має оформити висновок про виконання виплати з метою компенсації шкоди, що була завдана мобілізованому об’єкту.

Що робити, якщо мобілізований об’єкт знищений?

У такому випадку військові формування мають надати відповідні документи, які будуть підтверджувати факт знищення об’єкта. На підставі цього ТЗ має бути знято із балансового обліку, а майнову шкоду повинні відшкодувати.

Правила бухобліку ТЗ, що було мобілізовано

Звертаємо вашу увагу на те, що мобілізований транспортний засіб не потрібно знімати з обліку або списувати з балансу. Вам необхідно буде зробити особливу позначку, що транспорт переданий на потреби військових формувань. Також це необхідно буде зазначити в інвентарній картці.

Щодо амортизації, то її потрібно буде нараховувати й надалі, навіть якщо ТЗ був мобілізований.

У випадку, коли транспорт зазнав певної шкоди та керівник отримує відповідну компенсацію, в бухобліку це необхідно відобразити як кореспонденцію рахунків. А ось знищене авто необхідно буде списати. При цьому компенсацію за знищення необхідно буде відобразити так само, як і за відшкодування шкоди.

Рейтинг 4.5 на основі 157  ответов

Додати коментар

схожі статті


otsinka avto na mytnytsi
Оцінка авто на митниці
Особливості проведення оцінки авто після ДТП
Навіщо потрібна експертна оцінка авто і техніки
Навіщо потрібна експертна оцінка авто і техніки
У яких випадках може знадобитися оцінка сільськогосподарської техніки та які документи необхідні для її проведення
У яких випадках може знадобитися оцінка сільськогосподарської техніки та які документи необхідні для її проведення?