
Оцінка облігацій з нульовим купоном
Часто задається питанням про те, а чим відрізняються облігації з нульовим купоном (безкупонні) від купонних облігацій. Перший тип не зобов’язує періодично виплачувати відсотки. Це пов’язано з тим, що дохід від них – це різниця між двома вартостями: покупки і погашення. Такі облігації виставляються на ринок з певним дисконтом. Таким чином, ринкова ціна завжди буде меншою від номіналу.
У цій статті пропонуємо вам розглянути, як же відбувається оцінка облігацій з нульовим купоном. Цікаво? Тоді читайте далі.
Що таке прибутковість довгострокових облігацій з нульовим купоном?
Так як джерело доходу в даному випадку – це певна різниця між вартістю купівлі і номіналом (вартістю погашення), тоді здійснення процедур з даними облігаціями створює потік грошових коштів. Цей потік має свої особливі характеристики, до яких відносяться:
- вартість покупки (діюча ціна облігації);
- номінал (майбутня вартість);
- період погашення.
Як відомо, кожен параметр процедури, що пов’язаний з потоком грошових коштів, може бути визначений, якщо відомі вищезгадані три показники. У більшості випадків номінал облігації є відомим (або обраховується як 100%). Тоді для здійснення розрахунку прибутковості процедури нам потрібно встановити лише дві характеристики – вартість покупки і період погашення.
Скільки коштує безкупонна облігація?
Процедура розрахунку розміру вартості облігацій з нульовим купоном полягає у встановленні чинного показника потоку грошових коштів, використовуючи дані про номінал (N), процентну ставку (r), період погашення (n). Припустимо r = YTM. З огляду на вищезазначене, розрахувати ціну подібного зобов’язання ми зможемо за такою формулою:
P = N / (1 + YTM) n
Так як показник номіналу завжди прирівняється до 100%, то ми отримуємо:
K = 100 / (1 + YTM) n
Давайте вирішимо приклад.’ Скільки треба заплатити інвестору за облігацію з нульовим купоном, якщо номінал прирівнюється до 1000,00, погашення здійсниться через 3 роки, а необхідний показник прибутковості становить 4,4%?
1000 / (1 + 0,044) 3 = 878,80.
На основі зазначених формул можна зробити висновок, що вартість облігації обернено пропорційна ринковій ставці і періоду погашення. При цьому дюрація облігації завжди прирівнюється періоду погашення, тобто розраховується за формулою:
D = n
Безкупонні облігації цікавлять інвесторів, які здійснюють процедури з чітко встановленими часовими межами.
Процес автоматизації аналізу безкупонних облігацій
На жаль, в ППП EXCEL не існує особливих формул і засобів для здійснення аналізу довгострокових облігацій з нульовим купоном. Однак, якщо встановити такі характеристики, як курсова вартість і прибутковість до погашення, можна скористатися вищезгаданими формулами.
Пропонуємо проаналізувати рівень працездатності, застосовуючи один із прикладів.
Отже, існує варіант, який полягає в придбанні восьмирічної облігації з нульовим купоном, яка має номінал в 1000,00, а період її погашення – 18.04.99. Курсова ціна облігації (в момент придбання – 18.04.97) прирівнюється до 85,20. Необхідний показник прибутковості – 6%. Давайте визначимо необхідність і доцільність придбання цінних паперів.
Виконавши розрахунки відповідно до формул, ми отримаємо, що прибутковість до погашення цінних паперів становитиме 8,34%. Також вартість облігації, яка відповідає необхідному показнику прибутковості, встановлена в розмірі 89,00, а це на 3,80 більше, ніж курсова вартість. Що ми отримуємо з цього? Здійснення процедури дасть можливість отримати додатковий дохід в розмірі 3,80 на 100 одиниць номіналу. Показник абсолютного прибутку після моменту погашення цінних паперів становитиме 14,80 відносно 100 одиниць номіналу.
Тепер давайте внесемо якісь зміни в умову. Прибутковість щодо погашення прирівнюється до показника 8,34%, а необхідна норма складає 6%. Необхідно встановити, за якою вартістю купили дану облігацію.
У разі, коли період часу (від моменту покупки до погашення цінного паперу) складається з певної кількості років, підрахувати головні показники аналогічних процедур можна буде за вищевказаним принципом. При цьому важливо пам’ятати, що дві такі характеристики, як вартість покупки і номінал, завжди необхідно записувати з різними знаками.
Було корисно? Дізнайтесь більше! Наприклад про те, які податки необхідно платити при укладанні договору купівлі-продажу в 2020 році.
Посада: директор, експерт з оцінки. Досвід роботи 13 років.
Експерт з оцінки бізнесу і нематеріальних активів.
Спеціалізація: Оцінка нерухомих і рухомого майна, а також цілісних майнових комплексів, паїв, цінних паперів, майнових прав та нематеріальних активів.