Парето - консалтингова компанія, оцінка майна
 • 044 221 81 75
 • 067 759 60 80
 • 095 285 11 98
Оцінка акцій для прийняття спадщини

Оцінка акцій для прийняття спадщини в Україні

Прийняття спадщини – це справа, яка має особливі юридичні процедури, які вимагають особливої ​​уваги. Говорячи про оцінку акцій для прийняття спадщини, також необхідно відзначити деякі особливості та нюанси. У цій статті ми якраз про це і поговоримо. Хочете дізнатися подробиці? Тоді читайте далі!

Чому для вступу в спадщину необхідна оцінка акцій?

Багато хто задає питання, яке стосується мети проведення оцінки акцій для прийняття спадщини. Як відомо, під час успадкування будь-якого майна необхідно оплачувати державні збори (податки). Акції не є винятком, за них також сплачуються держмита. Для того, щоб знати конкретну суму оплати, здійснюють оцінку, на підставі якої відбувається розрахунок.

Як отримати акції в спадок?

Якщо ви є спадкоємцем і при цьому маєте право отримати акції в якості спадщини, то в такому випадку вам необхідно звернутися до нотаріуса. Спеціаліст оформить спадкову справу, збере (або ж потребує) всі необхідні документи, в тому числі і оцінку акцій, а в кінці винесе висновок, згідно з яким ви зможете вступити в спадок. Крім того, у спадок можна вступити на підставі заповіту, яке залишає спадкодавець до своєї смерті. У такому випадку нотаріус оголошує зміст заповіту та оформляє все відповідними документами.

Порядок оформлення правонаступництва

Отже, в минулому питанні ми вже згадали способи спадкування. Давайте поговоримо про них докладніше.

Вступити в спадок можна двома способами: за законом і за заповітом. У першому випадку власник акцій не залишає розпорядження в документальній формі (заповіт), в якому висловлює свої вимоги щодо розпорядження його майном після смерті. Таким чином, спадкування відбувається виключно відповідно до норм українського законодавства. У більшості випадків відбувається спосіб черговості прийняття спадщини. Згідно з нормами Цивільного кодексу України існує шість черг. Хто і в яку чергу входить?

1 чергу: діти, чоловік або дружина, батьки.

2 чергу: брати і сестри (незалежно від того рідні вони або зведені), дідусі та бабусі.

3 чергу: тітки і дядька (сюди входять як рідні, так і неповнорідні).

4 чергу: прадідуся і прабабусі.

5 чергу: рідні діти племінника, рідні брати (або сестри) дідусів і бабусь.

6 чергу: діти двоюрідних онуків, двоюрідних братів чи сестер, двоюрідних дідусів і бабусь.

У другому випадку власник буде більш розсудливим і оформить ще до своєї смерті заповіт, в якому вкаже, кому яка частина спадщини переходить після його смерті. Такий документ в обов’язковому порядку повинен бути нотаріально оформлений, інакше не буде мати ніякої юридичної сили, а спадкування в цьому випадку відбудеться за законом.

Особливості процедури оцінки акцій


Давайте розберемо, як же відбувається процедура оцінки акцій.

Оцінювання здійснюється на дату відкриття спадщини (а це на наступний день після смерті). Також процедура відбувається за курсом валют, що діє в цю ж дату.

Оцінку акцій виконують компетентні організації, які спеціалізуються в даному питанні. Однією з таких компаній є Pareto. Наша команда – це висококваліфіковані фахівці, які мають великий досвід роботи і знають, як вчинити в тій чи іншій ситуації. Тому, звернувшись за допомогою до наших експертів, ви позбудетеся від проблем і в результаті отримаєте якісний результат оцінки, що має юридичну силу.

Під час оцінювання фахівці застосовують особливі методи. Такими можуть бути:

 • прибутковий (заснований на аналізі доходів від акцій);
 • витратний (принцип методу полягає в тому, що акції коштують стільки ж, скільки необхідно витратити коштів на створення аналогічного підприємства з нуля);
 • порівняльний (у даному випадку аналізуються існуючі подібні компанії і підприємства, враховуючи спеціальні показники і коефіцієнти).

Процедура оцінки з метою успадкування проходить легше, ніж інші, адже не вимагає додаткових процесів і дій (аналізу ринку, пошуку схожих договорів за останній час і т.д.).

В кінці ви отримуєте на руки спеціальний документ – звіт експерта. З цим папером ви звертаєтеся до нотаріуса, який, в свою чергу, збере документи, що залишилися, і оформить успадкування.

Терміни і вартість оцінки акцій

Сьогодні не існує конкретної фіксованої вартості оцінки акцій. Все залежить від ситуації і необхідної роботи.

Всі нюанси обговорюються заздалегідь з фахівцем. Позначивши обсяг роботи, експерт назве вартість послуг.

Від чого ж залежить ця сума? На вартість можуть вплинути такі фактори, як класифікація цінних паперів, який використовується експертом метод, терміновість отримання результату, необхідність в додаткових послугах, відсутність будь-яких документів і т.д.

Говорячи про терміни оцінки акцій, то також не можна назвати конкретні цифри. За загальним правилом оцінювання відбувається від 3 днів. Однак існує і прискорена процедура, яка виконується при певних причинах.  Даний фактор також впливає на вартість здійснення оцінки.

Документи для отримання акцій у спадок

Процедуру оцінки та особливості спадкування акцій ми вже обговорили. І як з’ясували, для даних процедур необхідний певний перелік документів.  Давайте розберемося який саме.

Отже, для отримання акцій у спадок вам необхідно буде надати такі документи:

 • довідку про факт смерті власника акцій;
 • довідку про склад сім’ї;
 • документи, які підтвердять родинні або близькі зв’язки між спадкодавцем і спадкоємцем;
 • виписку (довідку) з відповідного реєстру акціонерів.

Однак даний перелік може бути змінений. Все залежить від індивідуальних ситуацій. У будь-якому випадку нотаріус заздалегідь розповість вам всі нюанси і складе список необхідної документації.

Податки при спадкуванні

Як ми писали на самому початку, головною метою оцінки акцій є необхідність оплати державних зборів.

Важливо знати, що під час отримання акцій сплачується не податок, а держмито, яка дорівнює 0,6% від їх ринкової вартості. Ось чому необхідно знати точну і конкретну вартість цінних паперів.

У разі якщо спадкоємець приймає рішення продати акції, то він зобов’язаний сплатити вже податок. Якщо продаж відбувається протягом трьох років після вступу в спадщину, то розмір податку становитиме 13% щодо отриманого прибутку.

Класифікація цінних паперів

Також необхідно розповісти про класифікацію акцій. Чому? Нотаріус вимагає дану інформацію в обов’язковому порядку. В іншому випадку спадкоємець не зможе вступити в права спадкування.

Як ми знаємо, акції – це цінні папери, які вказують на можливість (в тому чи іншому розмірі) розпоряджатися прибутком компанії, а також її майном. Відповідно, чим більшою кількістю акцій володіє особа, тим більше повноважень і прав щодо підприємства вона має.

Цінність і значимість акцій встановлює не тільки їх кількість, а й деякі інші характеристики. Наприклад:

 • тип паперу;
 • рівень прибутковості;
 • період існування;
 • походження;
 • ступінь можливого ризику;
 • форма власності.

Проблемою для спадкоємця є те, що здійснити цю класифікацію щодо акцій самостійно без необхідних знань неможливо. Щоб вирішити це питання, знову потрібно звертатися до експертів-оцінювачів.

Було корисно? Дізнайтесь більше!  Наприклад про те, чому цієї осені впаде ціна на комерційну нерухомість.

Рейтинг 4.5 на основі 113  ответов

Додати коментар

схожі статті


сквіз-аут
Процедура «SQUEEZE-OUT»: у чому суть?
Оцінка іменної акції
КЕЙС: «ОЦІНКА РИНКОВОЇ ВАРТОСТІ АКЦІЇ ДЛЯ ПУБЛІЧНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА»