Парето - консалтингова компанія, оцінка майна
  • 044 221 81 75
  • 067 759 60 80
  • 095 285 11 98
balansova vartist aktiviv pidpriyemstva ponyattya ta sposib obchislennya

Балансова вартість активів підприємства: поняття та спосіб обчислення

Балансова вартість активів це один із головних факторів ведення обліку активів. На практиці виділяють матеріальні та нематеріальні активи — виробничі ресурси, за рахунок яких існує виробництво. Дані показники виражаються в конкретній грошовій сумі.

У цій статті експерти компанії «Парето» докладніше розповіли, що таке балансова вартість активів і як її розрахувати. Також на офіційному сайті ви можете докладніше ознайомитися з такою послугою, як оцінка активів підприємства.

Балансова вартість активів підприємства

Баланс має свої спеціальні правила. Якщо говорити простими словами, то баланс складається з декількох розділів, а його перші дві частини в сумі прирівнюються до вартості всього майна підприємства. Ця цифра називається балансовою вартістю активів.

Щоб знайти цей показник, необхідно звернутися до рядка 1600 балансу, де зазначено кінцеве значення, яке відображає активи, що залишилися, у грошовому еквіваленті. Важливо, що це актуально на момент формування документації (звіту).

Аналізуючи цю інформацію, балансова вартість активів у вигляді математичної формули матиме такий вигляд:

Ряд. Б 1100 + Ряд. Б 1200.

Навіщо розраховувати балансову вартість активів?

Обчислення балансової вартості активів відбувається з певними цілями. Наприклад, з метою визначення повного розміру майна підприємства чи його частин.

Також бувають ситуації, коли треті особи можуть вимагати відповідну документацію про підприємство та його активи. Це можуть бути бізнес-партнери, інвестори, страховики й інші. Ситуації для пред’явлення документації також можуть бути різні: реорганізація підприємства, страхування підприємства чи майна, залучення нових інвестицій тощо. У більшості випадків надається документ, який має назву «Довідка про балансову вартість активів».

Таким чином, ми підійшли до питання як відбувається розрахунок балансової вартості активів і для чого це взагалі необхідно.

З усіх перелічених вище цілей однією з найголовніших є аналіз фінансової діяльності підприємства, а це насамперед складова механізму оцінки всієї компанії та її майна. Така інформація може бути потрібна при обчисленні внутрішніх показників, наприклад:

  • рентабельність майна, що впливає на загальний розмір доходів підприємства;
  • оборотність активів (даний показник важливий, коли необхідно встановити ефективність виробництва).

Українське законодавство встановлює, що при укладанні великих угод розрахунок розміру активів є обов’язковою умовою. Отже, необхідно встановити балансову вартість активів і вартість майна, яке виступає об’єктом укладання угоди. Великою угода буде вважатися тоді, коли відсоток активів підприємства, що продаються, перевищуватиме 25% від загальної кількості активів, зазначених у балансі.

Важливо! Велика угода може бути укладена лише за певних умов, а саме:

  1. Це рішення обов’язково має бути погоджено на засіданні акціонерів.
  2. Проведення процедури, що полягає у визначенні розміру вартості активів.

Якщо ж ці умови не будуть здійснені або здійснені не належним чином, тоді угода вважатиметься нікчемною, а це призведе до її розірвання.

Насправді використовують загальну форму бухгалтерського балансу, де є своя спеціальна система розрахунку. Завдяки їй можна визначити балансову вартість підприємства. Таким чином, цей показник буде прирівнюватися до суми показників, що знаходяться в рядках 1100 і 1200. Результат, що вийшов, переноситься в рядок 1600.

Також хочемо звернути вашу увагу, що рядки 1100 і 1200 є сумою інших категорій (рядків). Кожен рядок у балансі це джерело інформації про наявність певних активів.

Окрім точного розрахунку розміру активів на момент обчислення, фахівець також має проаналізувати динаміку змін. У цьому випадку необхідно встановити чіткий проміжок часу. Потім експерт виділяє декілька рядків для порівняння й аналізує отриману інформацію. Звідси з’являється «ринкова вартість активу». Цей показник характеризує реальну вартість активів, що може отримати власник під час реалізації. Однак будьте уважні, адже це поняття в балансі не згадується.

Що таке середньорічна вартість активів?

Сума активів бухгалтерського балансу визначається як абсолютне значення та характеризує вартість майна, що існує в реальному часі.

Коли виникає потреба встановити динаміку активів або обчислити окремі дані, слід звернутися до такого показника, як середньорічна вартість активів.

З метою визначення розміру середньорічного активу спеціалісти звертаються до рядка 1600 балансу. Проте трапляються випадки, коли необхідно визначити середньорічний розмір окремого майна. Тоді слід використовувати рядки, які відповідають потрібній категорії.

Розрахункова формула матиме такий вигляд:

А ср = (Ан + Ак) / 2, де:

Ан майно станом на початкову дату,

Ак майно станом на останню дату,

2 кількість звітних дат.

Фахівці використовують середньорічну вартість активу для того, щоб встановити показники, що характеризують економічний стан підприємства, а також визначити причини, які впливають на динаміку активів. Крім того, економісти таким способом можуть поставити подальші завдання для управління механізмами та ресурсами підприємства.

Питання як дізнатися вартість активів? Усе дуже легко! Потрібно звернутися за допомогою до професіоналів, які матимуть змогу провести оцінку та надати відповідний звіт. Така процедура повинна виконуватись виключно профільними фахівцями. Інакше звіт про оцінку не матиме юридичної сили, тобто його не можна буде надалі використовувати в роботі підприємства.

«Парето» це оціночна компанія, яка надає послуги понад 10 років. Маючи такий досвід роботи, наші експерти легко зможуть оцінити ваше майно. Головні принципи нашої роботи це професіоналізм, своєчасність і доступність. Залишайте заявку на сайті й отримайте безкоштовну консультацію!

Було корисно? Дізнайтесь більше! Наприклад, як відбувається дооцінка основних засобів в Україні.

Рейтинг 4.5 на основі 5879  ответов

Додати коментар

схожі статті


osnovni zasoby i nematerialʹni aktyvy
Основні засоби й нематеріальні активи: особливості та правила
переоцінка залишкової вартості
Залишкова вартість основних засобів
Дооцінка ОЗ
Дооцінка основних засобів в Україні
оцінка мсфз
Оцінка основних засобів МСФЗ (Міжнародних стандартів фінансової звітності)