
Що таке цінні папери і яких видів вони бувають
Цінні папери – це документ певної форми і зразка, який засвідчує із дотриманням встановленої форми і обов’язкових реквізитів майнові права, виконання або передача яких відбувається тільки при їх пред’явленні. В Україні діють декілька видів цінних паперів, із специфікацією яких ми і розберемося в цій статті.
Цінні папери і їх види
Папери, в основі яких лежать майнові права на будь-який актив – будь то товар, гроші або капітал, самі по собі є цінними. Крім того, цінні папери розділяються на два класи:
- основні ЦП;
- виробничі ЦП.
Розглянемо цінні папери, які відносяться до основних :
- акції;
- облігації;
- векселі;
- банківські сертифікати;
- чеки;
- застави і так далі.
Основні ЦП можуть бути первинними і вторинними.
Так, первинні ЦП грунтуються на активах, до складу яких не включені самі по собі ЦП (акції, облігації і так далі). В той час, як вторинні ЦП і є папери на ЦП – варранти, депозитарні розписки і багато інших. Ще одна класифікація, яка характеризує цінні папери – за формою існування. Вона представляє:
бездокументні ЦП – такі папери, в яких є запис на рахунку ЦП в системі депозитарного обліку;
документарні ЦП – є паперовим або електронним документом, який оформляється в певній законодавчій формі і містить найменування виду ЦП і загальноприйняті законодавчо, реквізити.
Кругообіг будь-якого виду цінних паперів в Україні регламентується законодавчо.
Які властивості є у цінних паперів
З тим, що таке цінні папери, ми трохи розібралися. Далі ми постараємося зрозуміти, для чого ж все-таки потрібні цінні папери. У цьому нам допоможе аналіз властивостей існуючих ЦП. Отже, до основних властивостей цінних паперів відносяться:
Обіговість – можливість купуватися і продаватися на ринку. Крім того, деякі ЦП можуть повноцінно виступати в ролі платіжного засобу.
Доступність для цивільного обороту – можливість ЦБ бути об’єктом угоди.
Стандартність і серійність.
Документальність – ЦП завжди виступають документом, тому обов’язково повинні включати реквізити, які передбачені законодавством.
Регульованість і визнання державою.
Ринковість – ЦП нерозривно пов’язані з ринком і завжди здатні відбити поточну ситуацію на ньому.
Ліквідність – ЦП можна швидко продати і перетворити в грошові кошти.
Ризик – обов’язкове поняття, яке нерозривно пов’язане з ЦП, оскільки завжди існує вірогідність, що можуть виникнути втрати при інвестиціях в ЦП.
Обов’язковість виконання.
Дохідність – відображає рівень отримання можливого доходу від володіння або реалізації цієї ЦП.
В цілому, цінні папери грають дуже важливу роль для економіки країни і для перетікання капіталу в ній. Стабільність курсу на ЦП свідчить про нормальну економічну ситуацію в країні і про її розвиток.
Посада: директор, експерт з оцінки. Досвід роботи 13 років.
Експерт з оцінки бізнесу і нематеріальних активів.
Спеціалізація: Оцінка нерухомих і рухомого майна, а також цілісних майнових комплексів, паїв, цінних паперів, майнових прав та нематеріальних активів.

