Парето - консалтингова компанія, оцінка майна
  • 044 221 81 75
  • 067 759 60 80
  • 095 285 11 98
ставка роялті

Ставка роялті: що це таке? Думка оцінювачів

Реформування дійшло до Податкового Кодексу України (далі – ПКУ). Так нормативно-правовий акт було доповнено новою нормою, яка закріплює та регулює розрахунок вартості саме нематеріальних активів. Однією з головних складових цього розрахунку є ставка роялті. Що ж таке «ставка роялті»? Та яке значення вона має? Про це детально в цій статті.

Стандарти з оцінки та ставка роялті

Вказане вище доповнення було здійснено згідно з Законом України № 466-IX від 16 січня 2020 року. Таким чином, Пункт 39.3 статті 39 ПКУ тепер має новий підпункт (39.3.10). У ньому зазначено про розрахунок поточної вартості майбутніх грошових потоків при визначенні розміру вартості нематеріальних активів, які використовуються під час контрольованих операцій.

Одним із важливих моментів під час розрахунку є ставка роялті. Саме тому ми пропонуємо розглянути цей аспект, взявши за основу визначення серед різних стандартів оцінки.

Національний стандарт №4 “Оцінка майнових прав інтелектуальної власності”

Отже, цей нормативно-правовий акт розкриває поняття «ставка роялті» у пункті 15, де зазначається, що ставка залежить від проаналізованих результатів ринку серед аналогічних між собою об’єктів права інтелектуальної власності, за використання яких в обов’язковому порядку необхідно сплачувати роялті.

Проте на практиці бувають зовсім інші ситуації. Наприклад, оцінювач може зіткнутися з тим, що проаналізовані результати не будуть мати ніякої користі. Що тоді робити? У такому випадку, експерт застосовує «стандартні» ставки роялті, але це вже зовсім інша історія. При застосуванні «стандартних ставок» необхідно пам’ятати, що може виникнути проблеми під час розрахунку вартості нематеріального активу – кінцевий результат може вийти зі значними похибками.

Питання розрахунку ставки роялті в Міжнародних стандартах оцінки

Питання розрахунку ставки роялті в Міжнародних стандартах оцінки

Згідно з цим документом можна визначити методи визначення гіпотетичної ставки. У чому вони полягають? Гіпотетична ставка роялті встановлюється завдяки аналізу інших ставок (таких як ставки роялті для еталонних та аналогічних угод). Важливо для того, щоб застосовувати цей спосіб, обов’язкова присутність активів для проведення певного аналізу, на основі яких укладаються угоди.

Отже, Міжнародні стандарти оцінки акцентують увагу саме на використанні двох певних способів. Розглянемо більш детально, що говориться в нормативно-правовому акті.

Гіпотетична ставка може бути здобута двома методами. Перший залежить від ринкових ставок, що спрямовані на порівняні або аналогічні транзакції. Причиною цього методу, у першу чергу є нематеріальні активи, стосовно яких на постійній основі здійснюються ліцензійні договори. Наступний спосіб залежить виключно від розподілу доходу, що теоретично був би отриманий в умовах комерційного договору від ліцензіата за надану можливість використовувати нематеріальні активи.

Європейські стандарти оцінки та їх норми щодо ставки роялті

Європейські стандарти оцінки мають норми, що закріплють обов’язкову необхідність дотримуватися умов, що встановлені для ліцензійних договорів. Це, як зазначається, може викликати потребу перевіряти та змінювати табличні показники ставки роялті.

Аналізуючи питання розрахунку ставки роялті, ми дійшли до цікавого висновку. В українському законодавстві, що регулює та закріплює оціночну діяльність, немає жодних норм, які б скоригували б суб’єктів оцінки в процедурі визначення ставки роялті саме розрахунковим шляхом. Таким чином, оцінювачам, експертам, бухгалтерам та всім іншим, хто пов’язаний з діяльністю оцінювання, необхідно опиратися та використовувати лише практичний досвід інших країн світу.

Отже, ставка роялті має велике значення при визначенні розміру вартості нематеріальних активів. Під час цієї процедури професійний експерт-оцінювач повинен детально розповісти своєму клієнтові про роль ставки роялті та її особливості під час оцінки активів.

Хочете отримати більш детальну інформацію? Або бажаєте замовити оцінку? Тоді ми точно вам допоможемо! Наші експерти знають про всі правила проведення оцінки та використання ставки роялті. Залишайте онлайн-заявку на нашому сайті – отримайте абсолютно безкоштовну консультацію!

Було корисно? Дізнайся, як відбувається оцінка майна та зобов’язань підприємства.

Рейтинг 4.5 на основі 239  ответов

Додати коментар

схожі статті


inflyacziya u 2022 roczi chogo ochikuvati
Інфляція у 2022 році: чого очікувати?
yak zniziti rinkovu vartist neruhomosti ta ne porushiti zakonodavstvo
Як знизити ринкову вартість нерухомості та не порушити законодавство?
cena i kachestvo stoit li ekonomit na uslugax po ocenke
Ціна та якість: чи варто економити на послугах з оцінки?
novye izmeneniya v nalogooblozhenii nedvizhimosti
Нові зміни в оподаткуванні нерухомості
normy dstu
Новий ДСТУ – нове оформлення документів