ставка роялті

Ставка роялті: що це таке? Думка оцінювачів

Реформування дійшло до Податкового Кодексу України (далі – ПКУ). Так нормативно-правовий акт було доповнено новою нормою, яка закріплює та регулює розрахунок вартості саме нематеріальних активів. Однією з головних складових цього розрахунку є ставка роялті. Що ж таке «ставка роялті»? Та яке значення вона має? Про це детально в цій статті.

Стандарти з оцінки та ставка роялті

Вказане вище доповнення було здійснено згідно з Законом України № 466-IX від 16 січня 2020 року. Таким чином, Пункт 39.3 статті 39 ПКУ тепер має новий підпункт (39.3.10). У ньому зазначено про розрахунок поточної вартості майбутніх грошових потоків при визначенні розміру вартості нематеріальних активів, які використовуються під час контрольованих операцій.

Одним із важливих моментів під час розрахунку є ставка роялті. Саме тому ми пропонуємо розглянути цей аспект, взявши за основу визначення серед різних стандартів оцінки.

Національний стандарт №4 “Оцінка майнових прав інтелектуальної власності”

Отже, цей нормативно-правовий акт розкриває поняття «ставка роялті» у пункті 15, де зазначається, що ставка залежить від проаналізованих результатів ринку серед аналогічних між собою об’єктів права інтелектуальної власності, за використання яких в обов’язковому порядку необхідно сплачувати роялті.

Проте на практиці бувають зовсім інші ситуації. Наприклад, оцінювач може зіткнутися з тим, що проаналізовані результати не будуть мати ніякої користі. Що тоді робити? У такому випадку, експерт застосовує «стандартні» ставки роялті, але це вже зовсім інша історія. При застосуванні «стандартних ставок» необхідно пам’ятати, що може виникнути проблеми під час розрахунку вартості нематеріального активу – кінцевий результат може вийти зі значними похибками.

Питання розрахунку ставки роялті в Міжнародних стандартах оцінки

Питання розрахунку ставки роялті в Міжнародних стандартах оцінки

Згідно з цим документом можна визначити методи визначення гіпотетичної ставки. У чому вони полягають? Гіпотетична ставка роялті встановлюється завдяки аналізу інших ставок (таких як ставки роялті для еталонних та аналогічних угод). Важливо для того, щоб застосовувати цей спосіб, обов’язкова присутність активів для проведення певного аналізу, на основі яких укладаються угоди.

Отже, Міжнародні стандарти оцінки акцентують увагу саме на використанні двох певних способів. Розглянемо більш детально, що говориться в нормативно-правовому акті.

Гіпотетична ставка може бути здобута двома методами. Перший залежить від ринкових ставок, що спрямовані на порівняні або аналогічні транзакції. Причиною цього методу, у першу чергу є нематеріальні активи, стосовно яких на постійній основі здійснюються ліцензійні договори. Наступний спосіб залежить виключно від розподілу доходу, що теоретично був би отриманий в умовах комерційного договору від ліцензіата за надану можливість використовувати нематеріальні активи.

Європейські стандарти оцінки та їх норми щодо ставки роялті

Європейські стандарти оцінки мають норми, що закріплють обов’язкову необхідність дотримуватися умов, що встановлені для ліцензійних договорів. Це, як зазначається, може викликати потребу перевіряти та змінювати табличні показники ставки роялті.

Аналізуючи питання розрахунку ставки роялті, ми дійшли до цікавого висновку. В українському законодавстві, що регулює та закріплює оціночну діяльність, немає жодних норм, які б скоригували б суб’єктів оцінки в процедурі визначення ставки роялті саме розрахунковим шляхом. Таким чином, оцінювачам, експертам, бухгалтерам та всім іншим, хто пов’язаний з діяльністю оцінювання, необхідно опиратися та використовувати лише практичний досвід інших країн світу.

Було корисно? Дізнайся, як відбувається оцінка майна та зобов’язань підприємства.

Рейтинг 4.5 на основі 102  ответов

Додати коментар

схожі статті


Відшкодування збитків
Нові зміни до Порядку, який регулює процедуру відшкодування збитків
сквіз-аут
Процедура «SQUEEZE-OUT»: у чому суть?
Вебінар Парето
Вебінар від консалтингової компанії “Парето”: Оцінка прав на об’єкти інтелектуальної власності
налог на нерухомість
Формування податку на нерухомість по її оціночній вартості: чи приймуть пропозицію депутатів?
новий реєстр
Об’єднання двох реєстрів – одне з завдань земельної реформи