Парето - консалтингова компанія, оцінка майна
  • 044 221 81 75
  • 067 759 60 80
  • 095 285 11 98
оцінка майна

Оцінка майна та зобов’язань підприємства

Для чого необхідна оцінка майна і зобов’язань? В першу чергу, вона здійснюється організацією для їх грошового відображення в бухгалтерському обліку та звітності. Крім того,  ця оцінка дає можливість порівняти динаміку діяльності компанії.

Ми пропонуємо вам докладніше розібрати особливості оцінювання майна і зобов’язань.

Що ж таке оцінка?

Оцінка – це певне грошове відображення майна, зобов’язань або ж господарських операцій, яке вийшло за підсумком підсумовування всіх вироблених виробництвом витрат. Також всі результати в обов’язковому порядку відображаються в обліку і звітності. Це допомагає зіставити різні показники підприємства, порівняти їх з метою подальшого розвитку та модернізації.

Які вимоги до оцінки?

Оцінка в обов’язковому порядку повинна відповідати наступним пунктам:

  1. Реальність – це відображення певної величини коштів і їх джерел, які існують в реальності (її називають дійсною величиною). Як її підтримувати? Дана вимога буде в нормі, якщо постійно використовувати в обліку правдиві достовірні дані і, звичайно ж, дотримуватися всіх принципів оцінки. Крім того, для підтримки реальності необхідно проводити точний облік собівартості.
  2. Єдність оцінки. Це означає, що аналогічні об’єкти обліку обов’язково проходять однакову оцінку. Відбувається так завдяки використанню єдиних норм, положень, правил, інструкцій.

Способи оцінки майна та зобов’язань

Оцінка майна та зобов’язань має свої специфічні способи і методи. Дані методи залежать від того, як було придбано майно. Таким чином, ми отримуємо наступні три способи:

1) майно, яке було придбано підприємством за певну грошову суму;

2) майно, яке було отримано без проведення оплати, тобто безоплатно для підприємства або організації;

3) майно, виробництво якого було налагоджено і здійснено в межах самого підприємства.

Від способу оцінювання, звичайно ж, залежить і кінцевий результат. І як же правильно прорахувати і обчислити результат кожної оцінки?

Якщо майно було придбано за якусь плату, то результатом оцінювання буде сума всіх витрат, які були спрямовані на дану покупку. Якщо ж майно дісталося безоплатно, то результатом оцінки буде ринкова вартість об’єкта в день його оприбуткування. Крім того, бувають випадки, коли майно виникає (проводиться) всередині організації, тоді результат оцінки – це вартість його виробництва.

Крім того, необхідно завжди пам’ятати, що способи оцінки майна та зобов’язань вибираються і узгоджуються під час прийняття підприємством облікової політики.

Порядок і процедури проведення оцінки

Оцінка майна та зобов’язань, як і інша будь-яка процедура оцінювання, має свій власний порядок, який пов’язаний зі способами оцінки. Давайте розглянемо його поетапно. Отже:

  1. Як ми вже говорили, придбане майно оцінюється як сума витрат. Що відноситься до витрат? Це може бути сама вартість об’єкта, винагорода, транспортні та інші послуги, мита і т.д. Слід пам’ятати, що з суми витрат необхідно віднімати ПДВ та інші податки.
  2. Друге, що ми розглядали, – це безоплатне майно. Ринкова вартість по таких об’єктах повинна враховуватися, виходячи з дати, зазначеної в бухгалтерському обліку. Найчастіше, в таких випадках залучають різні оціночні компанії.
  3. Під час оцінювання майна, яке виробляється всередині організації, особливостей як таких немає. Результат оцінки буде дорівнювати вартості, витраченої на виробництво даного об’єкта.

Що таке калькуляція? Її види

Калькуляція є одним з головних елементів оцінки майна та зобов’язань. Чому ж? Давайте обговоримо це питання.

В першу чергу, необхідно вказати, що ж це таке. Калькуляція – це обчислення витрат в грошовому еквіваленті, які виділяються на виробництво одиниці або групи одиниць продукції, або на окремі види виробництв. Як відомо, калькулювання – це певний метод обчислення собівартості одиниці виробу або виконаних робіт.

i 021

Давайте докладніше розглянемо види калькуляції.

Отже, прогнозні калькуляції – це один з видів перспективних планових калькуляцій. Вони потрібні для встановлення ефективності капітальних вкладень і нової техніки.

У свою чергу, планові калькуляції плануються на певний час, використовуючи за основу прогресивні норми витрат праці і засобів виробництва, які відображають подальший технічний прогрес і поліпшення організації виробництва і праці.

Крім прогнозних калькуляцій, одними з видів планових калькуляцій є кошторисні. Вони створюються на разовий виріб або роботу для обчислення ціни, розрахунків із замовниками та інших подібних цілей.

І ще один вид калькуляцій – це звітні. Для чого вони потрібні? З їх допомогою можливо чітко охарактеризувати фактичний рівень витрат (це може бути фактична собівартість виробленої продукції або виконаних робіт).

Було цікаво? У нас в блозі є стаття про те, як здійснюється оцінка нерухомості витратним підходом.

Рейтинг 4.5 на основі 161  ответов

Додати коментар

схожі статті


inflyacziya u 2022 roczi chogo ochikuvati
Інфляція у 2022 році: чого очікувати?
yak zniziti rinkovu vartist neruhomosti ta ne porushiti zakonodavstvo
Як знизити ринкову вартість нерухомості та не порушити законодавство?
cena i kachestvo stoit li ekonomit na uslugax po ocenke
Ціна та якість: чи варто економити на послугах з оцінки?
novye izmeneniya v nalogooblozhenii nedvizhimosti
Нові зміни в оподаткуванні нерухомості
normy dstu
Новий ДСТУ – нове оформлення документів