Парето - консалтингова компанія, оцінка майна
 • 044 221 81 75
 • 067 759 60 80
 • 095 285 11 98
vebinar ocenka imushhestvennyx prav v tom chisle cennyx bumag dolej v xozyajstvennyx obshhestvax i korporativnyx prav

Вебінар: “Оцінка майнових прав, у тому числі цінних паперів, часток у господарських товариствах і корпоративних прав”

Команда оціночної компанії “Парето” провела черговий безкоштовний вебінар. Цього разу зустріч була присвячена темі “Оцінка майнових прав, у тому числі цінних паперів, часток у господарських товариствах і корпоративних прав”.

Спікерами були Олег Івченко, директор компанії, та Юрій Косенко, оцінювач і фінансовий аналітик у консалтинговій компанії.

На вебінарі розглянули такі теми:

 1. Незалежна оцінка та її необхідність як інструменту в чинному бізнесі
 2. Поняття майнових прав
 3. Оцінка майнових прав
 4. Визначення вартості корпоративних прав
 5. Цінні папери та договори купівлі-продажу майнових прав
 6. Оцінка прав користування земельними ділянками
 7. Майнові права як об’єкт оцінки
 8. Оцінка бізнесу
 9. Роль оцінювача та які документи потрібні фахівцеві для оцінки майнових прав на цінні папери або частки у статутному капіталі

У цій статті ми обговоримо лише деякі питання, а повну версію вебінару ви зможете знайти нижче.

Майнові права та їх види

Майнові права охоплюють право на майно, у тому числі право вимоги кредитора, та  інші права, що мають грошове вираження, наприклад, виняткове право на результати інтелектуальної діяльності та прирівняні до них засоби індивідуалізації.

Майнові права – це суб’єктивні права учасників цивільних правовідносин, пов’язані з володінням, користуванням і розпорядженням майна, а також з матеріальними (майновими) вимогами, що виникають під час цивільного обороту та мають грошовий вираз.

З вищевикладеного випливає, що майнове право включає права володіння, користування та розпорядження, а саме:

 • речові права (у частині права власності та інших речових прав);
 • зобов’язальні права;
 • права на результати інтелектуальної діяльності та засоби індивідуалізації.

Оцінка майнових прав

Оцінка майнових прав – це процедура обчислення розміру вартості прав, включаючи оцінку їх обсягу.

Необхідність такої оцінки виникає в наступних ситуаціях:

 1. Створення, реорганізація, банкрутство або ліквідація компанії.
 2. Оформлення кредиту, де майнові права виступають в якості застави.
 3. Проведення аукціонних торгів.
 4. Встановлення або виділення частки на підприємстві.
 5. Оформлення договору оренди.
 6. Приватизація.
 7. Страхування.
 8. Внесення до статутного капіталу.
 9. Внесення на баланс компанії.
 10. Обчислення суми заподіяного збитку.
 11. На вимогу суду з метою вирішення спорів чи конфліктів.

Також майнові права можуть з’являтися по відношенню до таких об’єктів, як:

 • нерухомість;
 • земля;
 • товари, що знаходяться в обороті або на складі;
 • об’єкти інтелектуальної власності;
 • обладнання;
 • підприємство;
 • транспортні засоби.

Незалежно від того, матеріальні вони, як квартира та автомобіль, або нематеріальні, як ноу-хау та літературний твір, – усі вони (право на них) обумовлені в ціні.

Навіщо потрібен оцінювач? Які документи потрібні фахівцеві?

Оцінювач у будь-якому випадку має право виконувати свою роботу виключно за дорученням осіб, які володіють тим чи іншим видом майнових прав. Це можуть бути власники, уповноважені ними особи або особи, права яких закріплені цивільно-правовими відносинами з власниками (договори про наміри, договори уступки прав вимоги, договори застави або іпотеки тощо). Тому договір на оцінку полягає виключно з цими особами.

З цього випливає необхідність наявності в оцінювача копій, що діють на дату оцінки документів, що підтверджують майнові права.

Наступний крок для оцінювача – з’ясувати, а що ж він все-таки оцінює. І щоб це зрозуміти, він повинен скласти уявлення про об’єкт оцінки.

Що потрібно для того, щоб зрозуміти, скільки коштує бізнес у будь-якому суб’єкті господарювання? Звичайно, необхідні копії документів фінансової звітності за кілька попередніх років (на практиці за попередні 3-4 роки). Для господарських організацій або підприємств – юридичних осіб, які надають у фіскальні органи звітність, це не проблема.

Труднощі в цьому питанні можуть виникнути у господарських корпорацій, які втягують у бізнес-підприємства різної форми власності та фізичних осіб – підприємців. У цьому випадку допустимо використання даних оперативного обліку, виражених в оформлених довідках Замовника про склад доходів, витрат по всіх суб’єктах, задіяних в корпорації.

Якщо ж спиратися на фінансову звітність щодо конкретного підприємства, необхідно, у першу чергу, ознайомитися з результатами його діяльності. Якщо бачимо зростання показника вартості його власного капіталу, переходимо до аналізу показників доходів, витрат і чистого прибутку. Стабільна динаміка цих показників дозволяє нам побудувати досить достовірні прогнози фінансової діяльності на майбутні роки та розрахувати майбутні грошові потоки.

Далі, використовуючи загальноприйняті підходи до розрахунку ставки дисконту для власного або позикового капіталу (в залежності від того, які джерела компанія використовує для формування своїх активів), визначається теперішня вартість майбутніх грошових потоків на власний або позиковий капітал, реверсію та вартість капіталу компанії.

Другий варіант, з яким часто стикаються фахівці, полягає в тому, що підприємство за даними фінансової звітності або працює зі збитками, які доходи, витрати, чистий операційний дохід у попередні роки істотно коливається. У цьому випадку побудова прогнозів, пов’язаних з отриманням прибутку (чистого операційного доходу) або не має сенсу, або свідомо будується на припущеннях, які неможливо доказово обґрунтувати. Таким чином, всі наступні розрахунки будуть мати достовірність, яка прагне до нуля.

І тут постає питання – а що робити в такому випадку?

Насправді, навіть бізнес-підприємства, що мають негативний баланс, підлягають оцінці. Тільки вартість капіталу таких підприємств буде визначатися вже не перспективами отримання майбутніх доходів, а тим, скільки за нього можна отримати, що простими словами називається «тут і зараз».

Йдеться про те, щоб визначити реальну ринкову вартість активів (нерухомість, транспорт, обладнання, інвентар, запаси, дебіторська заборгованість, грошові кошти тощо), реальну ринкову вартість джерел формування активів, відображених у другому та третьому розділах пасиву балансу (довгострокова та поточна кредиторські заборгованості) та співвіднести отримані результати. Часто буває, що вартість активів у обліку дуже далека від їх ринкової вартості. Переоцінка активів за ринковою вартістю може дати істотний приріст справедливої ​​вартості активів.

Звідси випливає необхідність підготовки для оцінювача максимально повного пакету документів (правовстановлюючих та технічних) на всі види активів. Переоцінка в цьому випадку виконується стандартними методами оцінки нерухомості, транспорту, обладнання тощо.

Якщо навіть у цьому випадку переоцінена вартість активів не перевищує сум загальної заборгованості компанії, це не означає, що вартість компанії виражається негативним числом. Справа в тому, що поки не прийнято рішення про банкрутство підприємства, воно може представляти інтерес для потенційних покупців бізнесу на ринку. Інша справа, що вартість операції з продажу такого бізнесу становитиме 0 гривень або близьку до цієї величини суму.

Професійна оцінка вартості майнових прав, у тому числі частки в господарських товариствах або, як окремий випадок, вартості акцій, дозволяє власникам цих прав більш правильно розуміти, якою є реальна цінність фінансових інструментів, якими вони можуть оперувати на ринку для досягнення своїх інтересів, а в деяких випадках, грамотно та обґрунтовано відстоювати свої інтереси в господарських або судових суперечках.

Наша компанія має досить великий досвід сприяння власникам у вирішенні завдань їх бізнесу, в тому числі для вирішення поточних і перспективних завдань товариств (реорганізація, покупка цінних паперів або часток, сквіз-аут тощо), для отримання банківських кредитів і гарантій, для підтвердження майнового статусу, для розгляду в судових суперечках і багатьох інших питань.

Крім того, в будь-який час ви можете отримати безкоштовну консультацію від одного з наших фахівців. Для цього залиште заявку на нашому сайті.

Рейтинг 4.5 на основі 32  ответов

Додати коментар

схожі статті


vebinar yak vibrati oczinochnu kompaniyu
Вебінар: «Як вибрати оціночну компанію?»
vebinar ocenka torgovoj marki celi metody i zadachi kotorye reshaet ocenka tm dlya biznesa
Вебінар: “Оцінка торгової марки: цілі, методи та завдання, які вирішує оцінка ТМ для бізнесу”
photodraw.ru 50264
Вебінар “Оцінка вартості активів для МСФЗ”
photodraw.ru 19228
Вебінар від консалтингової компанії “Парето”: Оцінка прав на об’єкти інтелектуальної власності