Парето - консалтингова компанія, оцінка майна
  • 044 221 81 75
  • 067 759 60 80
  • 095 285 11 98
номінальна вартість

Визначення номінальної вартості. Номінальна вартість акцій та її вплив

Сьогодні ми поговоримо про таке визначення як номінальна вартість. Так, номінальна вартість – це особливий метод зображення розміру вартості певних товарів, послуг або чогось іншого. Це поняття дуже часто використовується під час обігу акцій, у діяльності акціонерних товариств чи під час інших різноманітних економічних процесів. Отже, зараз розберемо декілька питань більш детально.

Визначення номінальної вартості

Якщо вивчати теорію економіки, то також можна знайти визначення, що номінальна вартість – це певна ціна, яка має визначатися емітентом при випуску акцій, облігацій, векселів або банкнот/монет, поштових марок тощо. Крім того, сукупна номінальна вартість корпоративних прав, що належать організації, складає капітал: номінальний або статутний.

Не забувайте, що номінальна вартість характеризується як незмінна величина, що визначається у той момент, коли відбувається узгодження рішення про емісію. Вона зможе змінитися тільки завдяки емітенту, але виключно за умови проведення необхідної процедури, що встановлена сучасним українським законодавством.

Важливо пам’ятати, що згадана номінальна вартість суттєво відрізняється від реальної.  Це відбивається в характері формування та в змісті. Також не слід порівнювати номінальну та ринкову вартості. Чому? Ринкова вартість формується на ринку, де велику роль відіграють торги та попит, тобто це визначення має особливий динамічний характер (може змінюватися в будь-який момент), на відміну від тієї вартості, що ми розглядаємо. Це також може пояснити, чому номінальна вартість в певний період часу може бути нижчою або вищою в порівнянні з ринковою.

Часто турбує питання з приводу того, де зазначається номінальна вартість. Отже, це можуть бути бланки найбільш цінних паперів, зворот банкнот або монет, а також поштові марки. Якщо говорити про випуск цінних паперів, то в цьому випадку вартість буде показуватися в проспекті емісії цінних паперів. Бувають випадки, коли номінальна вартість взагалі не вказується. Це відбувається, коли певне підприємство випускає безномінальні цінні папери (проте вони ні в якому разі не забезпечують підприємство активами). Для чого це робиться? Мета полягає в збільшенні статутного капіталу або ж привласненні якогось додаткового прибутку.

Якщо ж говорити про акції, то вони також мають свою особливу номінальну вартість, яка обов’язково встановлюється в національній валюті. У даному випадку, діють певні правила, яких слід дотримуватися. Наприклад, це:

  1. Акціонерному товариству заборонено розповсюджувати свої акції за ціною, яка буде меншою за її номінальна вартість.
  2. У свою чергу, найменша номінальна вартість акції повинна бути більше однієї копійки. 
  3. Товариство має право реалізувати деномінацію акцій, яка передбачає зміну їх номінальної вартості. 
  4. Номінал акцій повинен мати виключно інформаційний характер, а на практиці не впливати на обіг акцій на ринку цінних паперів.

Значення номінальної вартості акцій та її вплив

Номінальна вартість акцій та її вплив

Розглянувши питання щодо поняття номінальної вартості, розберемо більш детально, як це визначення має відношення до акцій. Сьогодні багато хто стикається з номінальною вартістю акцій, проте не всі правильно розуміють її значення, а тим паче мало людей знають, який насправді вплив вона має.

Отже, номінальна вартість акції (або номінал акції) – це грошова сума, яка отримується під час ділення статутного капіталу акціонерного товариства на розміщену кількість цінних паперів. Номінал акції встановлюється у той момент, коли відбувається заснування товариства, а залежить він від того, на яку саме категорію спонсорів спрямовано товариство під час випущення акцій. Важливо, що всі випущені акції обов’язково мають однакову номінальну вартість. Після того, як акції починають випускати в обіг номінальна вартість втрачає будь-який сенс, а натомість приходе ринкова вартість. 

Як відбувається визначення розміру ціни акцій? Зазвичай все починається з переговорів між замовником та оцінювачем. У свою чергу, замовник надає інформацію про те, який розмір статутного капіталу організації та який номінал складає одна акція (саме тут номінальна вартість акцій ніби відіграє найбільш важливу роль). Проте розмір статутного капіталу активного підприємства разом з номіналом однієї акції ніяким чином не впливає на ринкову вартість акцій. Ринкова вартість корпоративних прав визначається, як сума ринкової вартості всіх активів організації, виключаючи всі її зобов’язання.

Таким чином, ми маємо, що номінальна вартість акцій має сенс тільки під час первинного розміщення. Крім того, вона визначається як результат ділення статутного капіталу на кількість цих випущених акцій. Уже після випуску цінних паперів у вільний обіг, номінальна вартість, як економічна категорія,  втрачає будь-який вплив.

Оцінка акцій – процедура багатоетапна, тому займає певний час. Крім того, під час оцінки цінних паперів необхідно підібрати правильний метод роботи та побудувати ефективну стратегію. Практика показує, що цю процедуру повинні виконувати підготовлені фахівці, які мають достатню кількість знань і практичного досвіду.

Компанія “Парето” – одна з тих, хто зможе швидко та професійно оцінити будь-який вид цінних паперів, у тому числі й акції. 10 років досвіду роботи та понад 12 500 виконаних оцінок – нам є про що розповісти! Наші клієнти повертаються до нас знову й знову, адже знають, що експерти “Парето” зроблять все можливе, щоб оцінка пройшла успішно.

Рейтинг 4.5 на основі 2996  ответов

Додати коментар

схожі статті


inflyacziya u 2022 roczi chogo ochikuvati
Інфляція у 2022 році: чого очікувати?
yak zniziti rinkovu vartist neruhomosti ta ne porushiti zakonodavstvo
Як знизити ринкову вартість нерухомості та не порушити законодавство?
cena i kachestvo stoit li ekonomit na uslugax po ocenke
Ціна та якість: чи варто економити на послугах з оцінки?
novye izmeneniya v nalogooblozhenii nedvizhimosti
Нові зміни в оподаткуванні нерухомості
normy dstu
Новий ДСТУ – нове оформлення документів