Парето - консалтингова компанія, оцінка майна
 • 044 221 81 75
 • 067 759 60 80
 • 095 285 11 98
Що варто знати про дарування нерухомості в Україні

Дарування нерухомості в Україні: що потрібно знати в 2021 році?

Як і в будь-якому іншій правовій державі, в Україні володарем нерухомості можна стати не тільки придбавши її за власні гроші, а й отримавши у спадок або подарунок. Це стосується будь-якої нерухомості – подарувати можна гараж, ділянка та інші об’єкти, як і квартиру або будинок. Для того щоб дії по зміні власника були правильними з правової точки зору і не доставили в подальшому ніяких проблем, акт дарування необхідно провести з дотриманням всіх регламентованих законом формальностей. Як радить видання «Деньги», почати необхідно з оформлення дарчої в нотаріальній конторі.

У цій статті ми розповімо про те, що таке дарча, чим відрізняється договір дарування від купівлі-продажу та які документи вам будуть потрібні для оформлення.

Звертаємо вашу увагу на те, що наші експерти спеціалізуються на оцінці нерухомості та не надають консультації безпосередньо про процедуру дарування. Якщо ви хочете дізнатися подробиці укладання даного договору радимо вам звернутися до відповідних фахівців. Ми, у свою чергу, готові проконсультувати вас з питань про оцінку подарованого майна.

Читайте в цій статті:

Що таке дарча?

Підставою для оформлення договору дарування (він же дарчий) є Цивільний кодекс України, який в ст. 717 визначає його як документ, що підтверджує, що право власності на яке належить дарувальнику майно на безоплатній основі передається їм одареному. Така передача може відбутися відразу (в даний момент часу) або здійснитися в майбутньому за умови настання обставин, які роблять подарунок можливим.

Незважаючи на те, що за своєю суттю договір дарування – це двостороння угода, дарувальник усвідомлено йде на неї, розуміючи, що не отримає від неї матеріальної вигоди. В цьому випадку стороною, що отримала вигоду, виступає тільки обдаровуваний. При цьому дарувальнику необхідно мати на увазі, що передати права власності він може тільки на ту нерухомість, яка належить йому на законних підставах, які підтверджуються правовстановлюючими документами. Тобто, орендовану навіть на тривалий термін нерухомість подарувати не вийде.

Договір дарування або дарча набуває законної сили тільки в разі неодмінного посвідчення нотаріусом.

Що краще: дарча чи купівля-продаж в Україні?

Договір дарування (в тому числі нерухомості) має принципові відмінності від угоди про купівлю-продаж:

 1. Продаж об’єкта нерухомості припускає виплату його вартості покупцем продавцю. При даруванні передача права власності здійснюється безоплатно. Вимагати від обдаровуваного будь-яку компенсацію за подарунок дарувальник не має права.
 2. Існує стійка думка, що договір дарування не можна оскаржити, і він не має зворотної сили. Однак законодавством передбачені випадки, в яких дарувальник може звернутися до суду з вимогою про анулювання дарчим. Це допустимо в ситуації, коли обдаровуваним було скоєно злочин проти дарувальника або членів його сім’ї. Також оскаржити договір дарування в судовому порядку можна, якщо мали місце погрози або шантаж, за допомогою яких дарувальника змусили підписати договір, який був для нього явно невигідний.

Підставою для подібних дій дарувальника можуть стати обман і введення його в оману щодо юридичних наслідків даної угоди та інші причини. Підстав для розірвання договору купівлі-продажу істотно менше. Крім того, фінансова сторона питання, як правило, буває вирішена, гроші за продану нерухомість отримані, таким чином нівелюючи мотиви для заперечування угоди.

 1. Позовна давність за договором дарування – термін, протягом якого можливе звернення в судову інстанцію для його розірвання – не перевищує 1 року. Угода купівлі-продажу може бути оскаржена в строк до 3 років.
 2. Нерухомість, подарована одному з подружжя у шлюбі, вважається його особистою власністю, і інший чоловік претендувати на неї не має права. Об’єкти нерухомості, придбані в шлюбі одним з подружжя за договором купівлі-продажу, згідно із законом мають статус спільної сумісної власності. У разі розлучення ця нерухомість буде підлягати розділу.
 3. Дарувальник має право здійснити дарування своєї частки в спільній частковій власності на нерухомість, не ставлячи до відома про це інших власників. Продати ж свою частину, не повідомивши письмово інших власників нерухомості, не можна. Це неможливо тому, що за законом їм належить переважне право на покупку продається частки.
 4. Не вдасться подарувати і нерухомість, власником якої є неповнолітній. Таку нерухомість можна лише продати, якщо на це попередньо буде отримано спеціальний дозвіл органів піклування та опіки.

Дарчий або заповіт: що дешевше і вигідніше в 2021 році?

Найбільш часто в відношенні розпорядження нерухомістю виникає питання про те, що краще – скласти заповіт або оформити договір дарування в Україні. Вибираючи один з варіантів, варто враховувати, що:

 1. Для оформлення дарчої присутність у нотаріуса обдаровуваного необхідно, оскільки перед підписанням договору можуть обговорюватися особливості майна. При складанні заповіту присутність спадкоємця не обов’язково.
 2. З дати, зазначеної в договорі дарування, дарувальник втрачає право власності на подаровану нерухомість. Заповідач після підписання заповіту до самої смерті залишається власником нерухомого або іншого майна.
 3. Дарувальник не може вносити ніяких доповнень і змін до договору дарування після його підписання. Заповідач має право вносити в документ будь-які корективи, скасувати його або зробити спадкоємцем іншу людину.

Дарча на частину квартири

Оформити договір дарування на нерухомість, яка належить дарувальнику цілком, не складе труднощів. У разі ж, коли він є власником лише її частини, порядок оформлення в дар буде визначатися формою власності.

Варіантів може існувати кілька:

 • квартира знаходиться у спільній частковій власності з виділенням частки кожного власника;
 • нерухомість є спільною сумісною власністю, частки власників у якої не визначені.

У першому випадку, коли нерухомість перебуває у спільній частковій власності та для кожного власника визначена в ній частка, можливо передати свою частину квартири в дар, не отримуючи згоди інших власників.

У другому випадку, коли частки власників не виділені, укладення договору дарування можливо тільки після отримання згоди на це всіх власників.

Таке ж правило діє і в разі, коли квартира або частина в ній є спільною сумісною власністю подружжя. При бажанні оформити дарчу на свою частину один з них зможе зробити це лише маючи письмову згоду другого з подружжя. Відсутність такої згоди зробить укладення договору неможливим.

Документи для оформлення договору дарування

Для оформлення договору дарування той, хто прийняв рішення подарувати нерухомість, крім паспорта та коду, в числі основних повинен мати при собі такі документи:

 • правовстановлюючий документ на об’єкт нерухомості;
 • довідку про осіб, зареєстрованих на даній житлоплощі;
 • акт оцінки об’єкта нерухомості;
 • письмова згода другого з подружжя на проведення операції, якщо нерухомість придбана в шлюбі;
 • при недосягненні обдаровуваним віку 18 років або наявності зареєстрованих в квартирі неповнолітніх – дозвіл органу опіки та піклування.

Дарувальник і обдаровуваний обов’язково повинні бути присутніми при оформленні угоди. Якщо згоду сторонами досягнуто і договір укладено, нотаріусом робиться витяг з Реєстру майнових прав на нового власника. У цей момент дарувальник втрачає права власності на нерухомість, а обдаровуваний набуває його. На заключному етапі нотаріус видає одаряемому договір дарування і виписку на його ім’я з державного реєстру про реєстрацію права власності на дану рухомість.

Де оформити дарчу?

Дарственная може бути оформлена за місцем знаходження нерухомості або місцем реєстрації учасників угоди. Наприклад, якщо дарувальник має київську реєстрацію та нерухомість, яку планується подарувати, також знаходиться в столиці, то не можна оформити договір дарування в нотаріальній конторі Миколаєва або будь-якого іншого міста в Україні.

Вибір нотаріуса залежить від власних пріоритетів. Це може бути державний чи приватний нотаріус, вартість послуг яких практично не відрізняється. До мінусів звернення до державного нотаріуса можна віднести великі черги і, як наслідок, більш тривалий термін очікування здійснення угоди.

Скільки коштує оформити дарчу в Україні?

В Україні мінімальна вартість оформлення договору дарування знаходиться в межах 8000 гривень. Однак варто враховувати, що ця цифра реальна за умови, що обдарованим буде виступати родич, що складається в ступеня споріднення першою або другою. У разі, якщо подарунок буде вирішено зробити іноземцю або сторонній особі, яка не є родичем, то це бажання обійдеться зовсім в іншу суму.

При оформленні дарчої на нерухоме майно родича, що належить до 1 або 2 ступеня споріднення, необхідно сплатити державне мито, яке становить 1% від вартості нерухомості.

Таким чином, в загальну вартість договору дарування входять:

 • оформлення дарчої – від 3500 грн .;
 • внесення договору до реєстру – 1800 грн .;
 • оцінка нерухомого майна – від 2 500 грн. в залежності від необхідної терміновості;
 • державний податок – 1% від вартості нерухомості;
 • при даруванні далекому родичу або особі, яка не перебуває у родинних стосунках з дарувальником – додаткові 5% і 1,5% військовий збір від суми оцінки;
 • якщо подарунок робить громадянин України нерезиденту (громадянину України – нерезидент), буде потрібно сплатити 18% податок, а також військовий збір 1,5% від оціночної вартості нерухомості.

Отже, як ми вже згадали, дарування нерухомості вимагає проведення оцінки. Результати оцінки мають велике значення, адже саме від цієї суми буде розраховуватися податок. Ось чому багато власників нерухомості педантично ставляться до вибору експерта-оцінювача. Від роботи фахівця залежить багато чого, адже ніхто не захоче переплачувати більше.

Компанія “Парето” – це команда висококваліфікованих фахівців, які знають, як виконати успішну оцінку нерухомості. Одні з наших головних принципів роботи – це відкритість і взаємозв’язок з клієнтом. З нами ви будете в курсі, на якому етапі роботи знаходиться ваш об’єкт і що ще належить зробити. Є ще питання? Тоді зверніться до наших експертів за безкоштовною консультацією!

Рейтинг 4.5 на основі 16432  ответов
 • Доброго дня. Прошу надати відповідь: як оплачується договір дарування нерухомості якщо, дарувальником являється рідним братом обдарованому. Але дарувальник не є резидентом України, а обдарований – резидент України.
  Буду вдячний за я вашу професійну консультацію.
  Бажаю здоров’я!

  • Доброго дня. З питань оподаткування та юридичних аспектів договорів якісну консультацію може надати нотаріус або юрист.

Додати коментар

схожі статті


zakonoproekt 5600 podnimut li ceny na zhile
Законопроект №5600: чи піднімуть ціни на житло?
pozicziya-vp-vs-shhodo-prava-vlasnosti-na-zemelnu-dilyanku-ta-obєkt-neruhomosti
Позиція ВП ВС щодо права власності на земельну ділянку та об’єкт нерухомості
новий реєстр
Об’єднання двох реєстрів – одне з завдань земельної реформи
Вторинний продаж житла
Вторинний ринок житлової нерухомості в Києві: яка ситуація була в вересні 2020?