Парето - консалтингова компанія, оцінка майна
 • 044 221 81 75
 • 067 759 60 80
 • 095 285 11 98
shho varto znati pro daruvannya neruhomosti v ukrayini

Дарування нерухомості в Україні: що потрібно знати у 2022 році?

Як і в будь-якій іншій правовій державі, в Україні власником нерухомості можна стати не лише придбавши її за власні кошти, а й отримавши у спадок або подарунок. Це стосується будь-якої нерухомості — подарувати можна гараж, ділянку й інші об’єкти, так само як і квартиру чи будинок. Аби дії по зміні власника були правильними з правової точки зору й не завдали надалі жодних проблем, акт дарування необхідно провести з дотриманням всіх регламентованих законом формальностей. Як радять наші фахівці, почати варто з оформлення дарчої в нотаріальній конторі.

У цій статті ми розповімо про те, що таке дарча, чим відрізняється договір дарування від купівлі-продажу та які документи вам будуть потрібні для оформлення.

Звертаємо вашу увагу, що наші експерти спеціалізуються на оцінці нерухомості та не надають консультації безпосередньо щодо процедури дарування. Якщо ви хочете дізнатися подробиці укладання даного договору, радимо звернутися до відповідних фахівців. Ми наразі готові проконсультувати вас з питань про оцінку подарованого майна.

Читайте в цій статті:

Що таке дарча?

Підставою для оформлення договору дарування (дарчі) є Цивільний кодекс України, який у ст. 717 визначає його як документ, який підтверджує, що право власності на майно, яке належить дарувальнику, на безоплатній основі передається ним одареному. Така передача може відбутися відразу або здійснитися в майбутньому за умови настання обставин, які роблять подарунок можливим.

Попри те, що за своєю суттю договір дарування — це двостороння угода, дарувальник усвідомлено йде на неї, розуміючи, що не отримає від неї матеріальної вигоди. У цьому випадку стороною, що отримала вигоду, виступає тільки обдаровуваний. При цьому дарувальнику необхідно мати на увазі, що передати права власності він може тільки на ту нерухомість, яка належить йому на законних підставах, які підтверджуються правовстановлюючими документами. Тобто орендовану навіть на тривалий термін нерухомість подарувати не вийде.

Договір дарування або дарча набуває законної сили тільки в разі неодмінного посвідчення нотаріусом.

Що краще: дарча чи купівля-продаж в Україні?

Договір дарування (у тому числі нерухомості) має принципові відмінності від угоди купівлі-продажу:

 1. Продаж об’єкта нерухомості припускає виплату його вартості покупцем продавцю. При даруванні передача права власності здійснюється безоплатно. Вимагати від обдаровуваного будь-яку компенсацію за подарунок дарувальник не має права.
 2. Існує стійка думка, що договір дарування не можна оскаржити та він не має зворотної сили. Однак законодавством передбачені випадки, коли дарувальник може звернутися до суду з вимогою про анулювання дарчі. Це допустимо в ситуації, коли обдаровуваним було скоєно злочин проти дарувальника або членів його сім’ї. Також оскаржити договір дарування в судовому порядку можна, якщо мали місце погрози або шантаж, за допомогою яких дарувальника змусили підписати договір, який був для нього невигідним. Підставою для подібних дій дарувальника можуть стати обман і введення його в оману щодо юридичних наслідків даної угоди та інші причини. Підстав для розірвання договору купівлі-продажу істотно менше. Крім того, фінансова сторона питання, як правило, буває вирішена, гроші за продану нерухомість отримані, таким чином нівелюючи мотиви для заперечування угоди.
 3. Позовна давність за договором дарування — термін, протягом якого можливе звернення до судової інстанції для його розірвання — не перевищує 1 року. Угода купівлі-продажу може бути оскаржена в строк до 3 років.
 4. Нерухомість, подарована одному з подружжя у шлюбі, вважається його особистою власністю, і інший претендувати на неї не має права. Об’єкти нерухомості, придбані в шлюбі одним з подружжям за договором купівлі-продажу, згідно із законом мають статус спільної сумісної власності. У разі розлучення ця нерухомість буде підлягати розділу.
 5. Дарувальник має право здійснити дарування своєї частки в спільній частковій власності на нерухомість, не ставлячи до відома про це інших власників. Продати ж свою частину, не повідомивши письмово інших власників нерухомості, не можна. Це неможливо тому, що за законом їм належить переважне право на купівлю частки, що продається.
 6. Не вдасться подарувати і нерухомість, власником якої є неповнолітній. Таку нерухомість можна лише продати, якщо на це попередньо буде отримано спеціальний дозвіл від органів піклування та опіки.

Дарча чи заповіт: що дешевше й вигідніше у 2022 році?

Найчастіше щодо розпорядження нерухомістю виникає питання про те, що краще — скласти заповіт або оформити договір дарування в Україні. Вибираючи один з варіантів, варто враховувати, що:

 1. Для оформлення дарчої присутність у нотаріуса обдаровуваного необхідна, оскільки перед підписанням договору можуть обговорюватися особливості майна. При складанні заповіту присутність спадкоємця необов’язкова.
 2. З дати, зазначеної в договорі дарування, дарувальник втрачає право власності на подаровану нерухомість. Заповідач після підписання заповіту до самої смерті залишається власником нерухомого або іншого майна.
 3. Дарувальник не може вносити ніяких доповнень і змін до договору дарування після його підписання. Заповідач має право вносити в документ будь-які корективи, скасувати його або зробити спадкоємцем іншу людину.

Дарча на частину квартири

Оформити договір дарування на нерухомість, яка належить дарувальнику цілком, не складе труднощів. У разі ж, коли він є власником лише її частини, порядок оформлення в дар буде визначатися формою власності.

Варіантів може існувати кілька:

 • квартира знаходиться у спільній частковій власності з виділенням частки кожного власника;
 • нерухомість є спільною сумісною власністю, частки власників у якої не визначені.

У першому випадку, коли нерухомість перебуває у спільній частковій власності та для кожного власника визначена в ній частка, можливо передати свою частину квартири в дар, не отримуючи згоди інших власників.

У другому випадку, коли частки власників не виділені, укладення договору дарування можливе лише після отримання згоди на це всіх власників.

Таке ж правило діє і в разі, коли квартира або частина в ній є спільною сумісною власністю подружжя. За бажанням оформити дарчу на свою частину один з них зможе зробити це, лише маючи письмову згоду другого з подружжя. Відсутність такої згоди зробить укладення договору неможливим.

Документи для оформлення договору дарування

Для оформлення договору дарування той, хто прийняв рішення подарувати нерухомість, крім паспорта та коду, серед основних повинен мати при собі такі документи:

 • правовстановлюючий документ на об’єкт нерухомості;
 • довідку про осіб, зареєстрованих на даній житлоплощі;
 • акт оцінки об’єкта нерухомості;
 • письмову згоду другого з подружжя на проведення операції, якщо нерухомість придбана в шлюбі;
 • при недосягненні обдаровуваним віку 18 років або наявності зареєстрованих у квартирі неповнолітніх — дозвіл органу опіки та піклування.

Дарувальник і обдаровуваний обов’язково повинні бути присутніми при оформленні угоди. Якщо сторонами досягнуто згоди й договір укладено, нотаріус оформляє витяг з Реєстру майнових прав на нового власника. У цей момент дарувальник втрачає права власності на нерухомість, а обдаровуваний набуває їх. На останньому етапі нотаріус видає обдарованому договір дарування та виписку на його ім’я з державного реєстру про реєстрацію права власності на дану нерухомість.

Де оформити дарчу?

Дарча може бути оформлена за місцем знаходження нерухомості або місцем реєстрації учасників угоди. Наприклад, якщо дарувальник має київську реєстрацію та нерухомість, яку планує подарувати, також знаходиться в столиці, то не можна оформити договір дарування в нотаріальній конторі Миколаєва чи будь-якого іншого міста в Україні.

Вибір нотаріуса залежить від власних пріоритетів. Це може бути державний чи приватний нотаріус, вартість послуг яких практично не відрізняється. До мінусів звернення до державного нотаріуса можна віднести великі черги і, як наслідок, більш тривалий термін очікування здійснення угоди.

Скільки коштує оформити дарчу в Україні?

В Україні мінімальна вартість оформлення договору дарування знаходиться в межах 8000 гривень. Однак варто враховувати, що ця цифра реальна за умови, що обдарованим буде виступати родич першого або другого ступеня спорідненості. У разі, якщо подарунок буде вирішено зробити іноземцю або сторонній особі, яка не є родичем, то це бажання обійдеться зовсім в іншу суму.

При оформленні дарчої на нерухоме майно родича, що належить до 1 або 2 ступеня споріднення, необхідно сплатити державне мито, яке становить 1% від вартості нерухомості.

Таким чином, до загальної вартості договору дарування входять:

 • оформлення дарчої — від 3500 грн;
 • внесення договору до реєстру — 1800 грн;
 • оцінка нерухомого майна — від 2 500 грн у залежності від необхідної терміновості;
 • державний податок — 1% від вартості нерухомості;
 • при даруванні далекому родичу або особі, яка не перебуває у родинних стосунках з дарувальником — додаткові 5% і 1,5% військовий збір від суми оцінки;
 • якщо подарунок робить громадянин України нерезиденту, потрібно сплатити 18% податку, а також військовий збір 1,5% від оціночної вартості нерухомості.

Отже, як ми вже згадали, дарування нерухомості вимагає проведення оцінки. Результати оцінки мають велике значення, адже саме від цієї суми буде розраховуватися податок. Ось чому багато власників нерухомості педантично ставляться до вибору експерта-оцінювача. Від роботи фахівця залежить багато чого, адже ніхто не захоче переплачувати більше.

Компанія “Парето” — це команда висококваліфікованих фахівців, які знають, як виконати успішну оцінку нерухомості. Одні з наших головних принципів роботи — це відкритість і взаємозв’язок з клієнтом. З нами ви будете в курсі, на якому етапі роботи знаходиться ваш об’єкт і що ще належить зробити. Є ще питання? Тоді зверніться до наших експертів за безкоштовною консультацією!

Рейтинг 4.5 на основі 24152  ответов
 • Доброго дня. Прошу надати відповідь: як оплачується договір дарування нерухомості якщо, дарувальником являється рідним братом обдарованому. Але дарувальник не є резидентом України, а обдарований – резидент України.
  Буду вдячний за я вашу професійну консультацію.
  Бажаю здоров’я!

  • Доброго дня. З питань оподаткування та юридичних аспектів договорів якісну консультацію може надати нотаріус або юрист.

   • Доброго дня. Чи потрібна експертна оцінка майна, при дарчі онукові?
    Дякую

   • Доброго дня. Буль ласка,для отримання консультації з вашого запитання, зверніться за номерами, вказаними на сайті.

Додати коментар

схожі статті


yak zyasuvati realnu cinu vashoyi neruxomosti
Як визначити реальну вартість нерухомості?
kupivlya prodazh neruhomosti shho potribno splachuvati v 2020 roczi
Купівля-продаж нерухомості: що доведеться заплатити у 2022 році
yak provoditsya ocinka budinku
Як проводиться оцінка будинку?
yak zafiksuvati poshkodzhene majno pid chas voyennogo stanu
Як зафіксувати пошкоджене майно під час воєнного стану?