Парето - консалтингова компанія, оцінка майна
 • 044 221 81 75
 • 067 759 60 80
 • 095 285 11 98
Угода M&A

Угоди M&A: види, цілі, ризики та ситуація в Україні

Угоди M&A є найпоширенішими. У свою чергу, M&A розшифровується як злиття та поглинання. Це два основних типа укладання угоди. У першому випадку ви можете об’єднати декілька компаній в одне ціле, в іншому – викупити підприємство або його частину. 

Стикаючись з необхідністю укладання такої угоди, у власників компаній виникає ряд питань, відповіді на які не завжди можна легко знайти. Тому в цій статті наші експерти розповіли про те, які види угод M&A бувають, які існують цілі, з якими ризиками можуть зіткнутися засновники та яка роль угод M&A сьогодні в Україні. 

Види угод M&A 

Отже, давайте розглянемо, які ж види угоди M&A існують. 

 1. Горизонтальні. У цьому випадку злиття або поглинання відбувається між компаніями, які займаються однаковою діяльністю або випускають аналогічні товари. Такі угоди потрібні для того, щоб збільшити розміри продукції, що випускається, реалізуватися на ширшому ринку або витіснити загального конкурента. 
 1. Вертикальні. У вертикальній угоді беруть участь компанії не з однаковою сферою діяльністю, але одна з одною взаємозалежні. Наприклад, фірма, що випускає кондитерські вироби, викуповує підприємство, яке виробляє упаковки для цих товарів. Таким чином, компанія не залежить від постачальника, а постачає себе продукцією самостійно. Крім того, після такого поглинання можливе зниження вартості товару, адже собівартість продукції, що випускається стане нижче. 
 1. Паралельні. Суть цієї угоди полягає в тому, що поглинання відбувається між компаніями, які займаються одним видом діяльності, але на різних місцях. Наприклад, підприємство, яке видобуває корисні копалини, викуповує фірму, що займається збагаченням цих ресурсів. Так само, як і при вертикальній угоді, паралельна дає можливість спростити роботу компанії та знизити собівартість кінцевої продукції. 
 1. Конгломерати. У цьому випадку мова йде про абсолютно різні компанії, які знаходяться під керівництвом однієї людини. Наприклад, організації Ілона Маска. У його підпорядкуванні знаходяться благодійні компанії, маркетингові центри, виробничі заводи та багато іншого. Перевага цієї угоди полягає в тому, що в разі банкрутства одного з підприємств головна фірма зможе відшкодувати свої збитки за рахунок інших компаній. 

Цілі угод M&A 

Говорячи про цілі угоди M&A, слід зазначити, що у продавця та покупця вони абсолютно різні. 

Так покупець може здійснити операцію в наступних цілях: 

 • підвищити обсяги товарівякі випускає компаніяабо збільшити авторитет фірми на ринку; 
 • підвищити ланцюжок ціни, яка безпосередньо бере участь у створенні продукції, для підвищення якості товарів та одержуваних доходів; 
 • об’єднання всіх активівщо сприяє підвищенню ефективності кожного елемента; 
 • заволодіти юридичною особою, яка має ліцензію на проведення особливої сфери діяльностінеобхідної для більш ефективної роботи компанії; 
 • викупити нове майнорозширити штат співробітниківпридбати нові об’єкти інтелектуальної власності; 
 • викупити компанію-конкурента для того, щоб усунути її та відповідно підвищити свій вплив на ринку. 

У свою чергупід час операції зі злиття або поглинання продавці можуть мати свої особливі цілі, а саме: 

 • отримання додаткової фінансової допомоги; 
 • позбутися за рахунок продажу від побічних засобів; 
 • продати невигідні для компанії активи; 
 • ефективність роботи стала погіршуватися, а найближчі прогнози демонструють негативний економічний показник. 

Які є ризики в угодах M&A 

Угоди злиття та поглинання, як і всі інші, мають свої ризики. Для того, щоб не допустити будь-які прорахунки, давайте обговоримо, які помилки зустрічаються найчастіше. 

У першу чергу, велика частина ризиків пов’язана з неправильним створенням бізнес-стратегії, а саме при визначенні мети та вартості угоди. Особливу увагу у цьому випадку необхідно приділити розміру допоміжних вкладів, які вносяться компаніями для спільної діяльності. 

Також можуть виникнути ризики, які будуть пов’язані з адміністративними помилками. Наприклад: 

 • ризики, які з’являються через неправильну оцінку акціонерного капіталу; 
 • ризикиякі ґрунтуються на внутрішніх ресурсах кожного підприємства. 

Звичайнозначну частину займають ризикипов’язані з фінансами. Так, при поглинанні або об’єднанні можуть виникнути такі ризики: 

 • підвищення розміру податку; 
 • підвищення вартості заманювання позик ресурсів; 
 • зниження прибутку; 
 • власники цінних паперів можуть почати викуповувати свої акції. 

Крім того, існують так звані інфраструктурні ризики. Вони полягають у тому, що під час злиття або поглинання компанії може знизитися продуктивність. На це може вплинути скорочення співробітників, неготовність штату до зміни робочої обстановки або навіть зміна корпоративних правил і цінностей. 

Наступний можливий ризик – це операційний. У цьому випадку може виникнути різкий спад ефективності підприємства, який обумовлюється збільшенням компанії. Через недостачу часу та сил окремі технічні одиниці можуть не справлятися з необхідною продуктивністю. 

Ще одним поширеним ризиком під час операції злиття та поглинань є зовнішній вплив. Що це означає? Не варто забувати про зовнішньополітичне відношення та законодавство при укладанні угоди. Адже від цих чинників залежать результати M&A (наприклад, можуть змінюватися розміри податків, держмита під час митної реєстрації або реформуватися система управління антимонополій). 

Угоди M&A: що відбувається в Україні?

Найбільша угода M&A в 2020 році була укладена брендом Епіцентр. Сума угоди склала 100 мільйонів доларів.

Якщо в поточному році здійснювалися угоди такого масштабу, чому ж тоді їх показник впав практично в п’ять разів? Погодьтеся, питання цікаве. Давайте поговоримо про це докладніше.

За перші півроку 2020 масштаб операцій злиття і поглинань (або як їх ще називають – M&A) прирівняли до суми в 159 мільйонів доларів.

Як виявилося, аналогічний показник за попередній 2019 рік був в 4,7 рази більший. Крім того, результат в 2020 році – це найнижчий обсяг угод, починаючи з 2015 року.

Яка ж кількість угод була укладено? За перші шість місяців поточного року оформили 25 угод, що означає зниження даного показника на 43%.

Фахівці групи компанії Pareto проаналізували цю ситуацію і зробили висновок, що це економічне становище M&A пов’язано з всесвітньої пандемією коронавірусної інфекції, яка спровокувала нестабільність у багатьох сферах діяльності.

Також давайте поговоримо про наймасштабніші угоди M&A, які були укладені в першому півріччі 2020 року:

 1. Група компаній бренду Епіцентр викупила у підприємства Сварог Вест Груп корпоративні права на ТОВ Хмельницьк-Агро в розмірі 96,7% на загальну суму 100 мільйонів доларів.
 2. Група іноземних спонсорів купила акції міжнародного маркетплейса на суму 10 мільйонів доларів, які спрямовані на правильний пошук репетиторів Preply.com.
 3. Фірма Бастіон-груп уклала угоду з Фондом держмайна на суму 9,4 мільйона доларів, згідно з якою викупила АТ Київпассервіс.
 4. Фірма Regal Petroleum Plc повністю викупила ТОВ Аркона Газ-Енергія за 8,6 мільйона доларів.
 5. Підприємство Allrise Capital Inc придбало за 7,2 мільйона доларів стадіон Чорноморець, розташований в місті Одеса. Покупка була здійснена на торгах, а об’єкт продажу був розміщений Фондом гарантування вкладів фізосіб.

Було цікаво? Дізнайтесь більше! Наприклад про те, що таке процедура «SQUEEZE-OUT» і в чому її суть.

Рейтинг 4.5 на основі 197  ответов

Додати коментар

схожі статті


inflyacziya u 2022 roczi chogo ochikuvati
Інфляція у 2022 році: чого очікувати?
yak zniziti rinkovu vartist neruhomosti ta ne porushiti zakonodavstvo
Як знизити ринкову вартість нерухомості та не порушити законодавство?
cena i kachestvo stoit li ekonomit na uslugax po ocenke
Ціна та якість: чи варто економити на послугах з оцінки?
novye izmeneniya v nalogooblozhenii nedvizhimosti
Нові зміни в оподаткуванні нерухомості
normy dstu
Новий ДСТУ – нове оформлення документів