Парето - консалтингова компанія, оцінка майна
 • 044 221 81 75
 • 067 759 60 80
 • 095 285 11 98
Оцінка майна що вноситься до статутного капіталу

Оцінка майна, що вноситься до статутного капіталу

У даній статті пропонуємо вам розглянути питання, що стосується оцінки майна, яке вноситься до статутного капіталу підприємства.

Нормативно-правові акти

Перед тим, як розберемо основну частину питання, встановимо перелік документів, які регулюють оцінку майна внесеного в статутний капітал. Отже, це:

 • Цивільний кодекс України;
 • Сімейний кодекс України;
 • Закон від 17.09.08 р № 514-VI «Про акціонерні товариства»;
 • Закон від 16.07.99 р № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»;
 • Закон від 19.09.91 р № 1576-XII «Про господарські товариства»;
 • Закон від 12.07.01 р № 2658-ІІІ «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні».

Принцип оцінки майна, що вноситься до статутного капіталу

За правилами дана оцінка повинна здійснюватися до моменту реєстрації компанії. Завдяки цьому оцінювання кожен засновник встановлює свою частину статутного капіталу.

У більшості випадків оцінка відбувається за взаємною згодою засновників. Однак також існують ситуації, коли незалежна оцінка є обов’язковою умовою (регулюється нормою статті 115 Цивільного кодексу України). Крім того, слід брати до уваги те, що оцінка майна залежить від форми створюваної компанії.

Механізми проведення оцінки

Оцінка майна, що вноситься до статутного капіталу

Засновники вправі самостійно визначити механізм оцінки майна, що вноситься до статутного капіталу, який повинен фіксуватися у відповідному документі (протоколі).

Сьогодні можна використовувати один з двох варіантів:

 1. Суб’єкти самостійно здійснюють оцінку, використовуючи для цього показники ринкової вартості. Документ про оцінку (акт) підписують всі учасники. У більшості випадків окремі акти оцінки не укладають, при цьому складається протокол оцінки внесків на зборах засновників.
 2. Засновники з метою проведення оцінки звертаються за допомогою до професійного експерта-оцінювача. У даній ситуації головним документом буде звіт оцінювача.

Правила проведення оцінки

У першу чергу, необхідно пам’ятати, що результати оцінки майна, яке вноситься до статутного капіталу підприємства, повинні відповідати ринковій вартості. Це зазначено в частині 2 статті 11 Закону № 514.

У частині 1 статті 8 Закону № 514 оцінювання здійснюють виключно згідно з українським законодавством. Це означає, що під час оцінювання обов’язковою умовою є залучення кваліфікованого фахівця, якого можуть призначити або на зборах засновників, або самостійно один з учасників.

У подальшому на зборах учасники повинні встановити ринкову ціну внесеного майна. Цікаво, що ринкова вартість, яка вказана в звіті оцінювача, може відрізнятися від тієї, що прийнята на зборах. Різниця не повинна перевищувати показника в 10%, а причина такого відхилення повинна бути чітко прописана.

Коли необхідно залучати оцінювача?

У статті 7 Закону № 2658 вказані ситуації, коли залучення оцінювача є обов’язковою умовою. Отже, фахівець потрібен тоді, коли створюється компанія державної або комунальної форми власності. Крім того, якщо до складу засновників створюваного госптовариства входить учасник вже існуючого госптовариства державної або комунальної форми, тоді також необхідно звертатися за допомогою професійного оцінювача.

Оцінка майна, що вноситься до статутного капіталу, – процедура досить складна, адже вимагає знань не тільки у сфері оцінки. Тут слід враховувати ряд факторів, пов’язаних з діяльністю підприємства.

При якісній та об’єктивній оцінці експерт повинен заздалегідь запросити всю необхідну інформацію у клієнта, підібрати найбільш ефективний підхід та обговорити всі тонкощі та нюанси із замовником.

Якщо ви шукаєте справжнього професіонала своєї справи, тоді впевнено можете звернутися до нас за допомогою! Маючи 10-ти річний стаж роботи, ми знайдемо правильну стратегію до оцінки вашого майна.

Акт прийому-передачі

Тепер поговоримо про те, коли і навіщо укладається Акт прийому-передачі. Даний документ укладається, коли відбувається процес передачі майна від одного учасника до вже існуючій компанії. Акт в обов’язковому порядку повинен бути підписаний двома сторонами.

За загальними правилами документ оформляється в добровільній формі та порядку. Однак наші фахівці радять дотримуватися деяких умов:

 • внести в документ усі показники і матеріали, які є обов’язковими для початкового акту (це зазначено в частині 2 статті 9 Закону № 996);
 • у разі коли в якості внеску виступає автомобіль або інші об’єкти нерухомості, тоді необхідно здійснити передачу всіх відповідних документів на дане майно, що фіксується в самому акті. Якщо один із засновників, який є фізичною особою, вносить майно за допомогою нотаріального підтвердження або держреєстрації і при цьому перебуває у шлюбі, тоді обов’язковою умовою є отримання письмової згоди дружини (чоловіка). Дану згоду можна не отримувати в тому випадку, якщо нерухомість не вважається спільно нажитим майном. Однак наші експерти радять при будь-яких обставинах отримати цей дозвіл;
 • відобразити в документі детальну інформацію про характеристики внесеного майна. Візьмемо для прикладу транспортний засіб. У даній ситуації записують колір, марку, модель, рік випуску, об’єм двигуна, зареєстрований державний номер і т.д. Крім того, власник авто повинен зняти його з обліку, а обов’язок поставити автомобіль на облік покладається на компанію, якій передається даний об’єкт. У разі, коли об’єктом внеску виступає певне приміщення, то будуть вказуватися його площа, кількість кімнат, розташування, поверх і т.д.

Необхідно пам’ятати! Коли учасник віддає своє майно в якості внеску в статутний капітал компанії, він автоматично позбавляється прав на дані об’єкти. З моменту передачі нерухомості право розпоряджатися майном виникає виключно у підприємства. Що ж отримує від цього засновник? У свою чергу, учасник в якості компенсації за передачу свого майна наділяється корпоративними правами, які емітуються компанією. Дані права можуть бути виражені у формі акцій або будь-яких інших цінних паперів.

Було цікаво? Дізнайтесь більше! Наприклад про те, як відбувається оцінка майна у виконавчому провадженні.

Рейтинг 4.5 на основі 456  ответов

Додати коментар

схожі статті


kupivlya prodazh neruhomosti shho potribno splachuvati v 2020 roczi
Купівля-продаж нерухомості: що доведеться заплатити у 2022 році
porivnyalʹnyy i vytratnyy pidkhody do otsinky obladnannya
Порівняльний і витратний підходи до оцінки обладнання
yak provoditsya ocinka budinku
Як проводиться оцінка будинку?
procedura ocinki majna v ukrayini v 2019 roci
Процедура оцінки майна в Україні у 2022 році
bezkoshtovno-chi-yakisno-yak-ocziniti-neruhomist
Безкоштовно чи якісно: як оцінити нерухомість?