Парето - консалтингова компанія, оцінка майна
  • 044 221 81 75
  • 067 759 60 80
  • 095 285 11 98
акції та дивіденди

Особливості оцінки акцій на основі дивідендів. Як самостійно оцінити акції?

Справедлива оцінка акцій та їх внутрішньої вартості – досить-таки складна процедура, яка корисна для інвестора тим, що може показати справжню доцільність майбутнього вкладу. Якщо розглядати окрему компанію з точки зору оцінки, то можна зробити висновок, що особливий інтерес викликає саме актив, який в майбутньому повинен буде приносити певні грошові потоки. Природно, чим більше потоки, тим цікавіше даний бізнес для інвесторів, а акції стають в рази дорожче.

Що таке оцінка акцій на основі дивідендів?

Що таке оцінка акцій на основі дивідендів

Розбираючи питання про оцінку акцій на основі дивідендів, необхідно відзначити, що насправді, розмір дивідендів не показує реальної ситуації на ринку. Це лише свідчить про конкретний економічний стан. Але при цьому деякі властивості акцій можна встановити завдяки розрахунку, в якому використовуються коефіцієнти і показники.

У деяких випадках оцінки використовують так звану модель дисконтування дивідендів (DDM). Її головна ідея – це те, що інвестори приймають за основне своє джерело доходу виключно дивідендні виплати. Даний спосіб може бути застосований, якщо виконані такі умови:

  1. Компанія на ринку має довіру і є дивідендною фішкою. Що це означає? За всю історію роботи фірма проводила стабільні виплати і має прозору політику. Саме це допомагає визначити розміри майбутніх грошових потоків.
  2. Діяльність компанії стабільна, немає ніяких підозр на розорення або закриття. За рахунок цього можна покладатися на те, що в майбутньому фірма залишиться на ринку, а інвестиції не будуть вкладені в порожнє місце.

Способи оцінки акцій, використовуючи дивіденди

Модель дисконтування дивідендів має свою власну формулу, яка виглядає наступним чином:

2

Остаточною ця формула не є, так як практика показує, що кожна окрема ситуація вимагає певних змін в її структурі. Сьогодні виділяють три моделі DDM:

1) однофазна;

2) двофазна;

3) трифазна.

Перша модель має на увазі, що зростання дивідендів буде стабільним і буде виражатися в певному відсотку. У даній ситуації оцінка акцій здійснюється за формулою, яка має назву «Формула Гордона». Вона має такий вигляд:

3

Який мінус в однофазній моделі? У ній береться до уваги той фактор, що дивіденди постійно мають стабільний приріст, але це не зовсім логічно, адже така ситуація трапляється рідко.

Цей недолік відсутній в двофазній моделі, яка користується найбільшою популярністю в сфері аналітики. Її особливість – це додавання в формулу ще однієї частини, яка вказує на активне зростання на певному періоді (тривалість цього періоду залежить від індивідуальних характеристик). Отже, формула двофазної моделі виражається як:

4

Однак в двофазній моделі також є речі, які рідко зустрічаються на практиці. Це, наприклад, досить-таки різкий перехід від періоду активного росту до стабільного.

У свою чергу, в трифазну модель підключається ще один додатковий доданок. Ця нова деталь вказує на фазу переходу від короткострокових темпів зростання виплат до довгострокових.

Чим відрізняється остання модель від перших двох? Сьогодні вона є самою деталізованої, а це є як її плюс, так і її мінус. Так ми можемо сказати, що трифазна модель в теорії найбільш детально описує всю внутрішню вартість акцій, враховуючи якомога більше факторів. Але одночасно з цим багато хто переконує, що це робить її дуже чутливою. Найменша помилка в будь-якому з її складових може призвести до величезних фінансових втрат і покаже несправедливі результати

Які особливості оцінки акцій на основі дивідендів?

Проаналізувавши модель дисконтування дивідендів, необхідно виділити її переваги та недоліки.

До переваг ми можемо віднести:

  • DDM може виступати як самостійна модель або ж брати участь в якості додаткового індикатора;
  • дана модель дає нам можливість отримати якомога більше інформації про оцінку внутрішньої вартості акцій, а також порівняти її з будь-якими дивідендними історіями;
  • формули мають досить невисоку трудомісткість розрахунків.

Якщо говорити за недоліки, то до них ми можемо віднести:

  • DDM має вузьку сферу застосування;
  • дана модель не підійде для акцій, для яких важливі не тільки дивідендні чинники, адже немає ніяких підстав бути впевненими в тому, що в такому випадки ринкова вартість може сягнути внутрішньої.

Дізнайтесь більше! Що таке номінальна вартість акцій? І який її вплив сьогодні?

Рейтинг 4.5 на основі 164  ответов

Додати коментар

схожі статті


vyznachennya vartosti obladnannya 1
Як визначається вартість обладнання, що було у вжитку?
balansova vartist aktiviv pidpriyemstva ponyattya ta sposib obchislennya
Балансова вартість активів підприємства: поняття та спосіб обчислення
osnovni zasoby i nematerialʹni aktyvy
Основні засоби й нематеріальні активи: особливості та правила
переоцінка залишкової вартості
Залишкова вартість основних засобів
Дооцінка ОЗ
Дооцінка основних засобів в Україні