
Особливості укладення угод купівлі-продажу в Україні: нововведення і зміни
Той, хто займається продажем і покупкою нерухомості, змушений постійно контролювати зміни в законодавстві України. Справа в тому, що ця сфера щорічно поповнюється нововведеннями, що впливають на проведення операцій з квартирами, будинками та іншими нерухомими об’єктами.
Боротьба із заниженими оцінками
У 2018 році була створена Єдина база звітів. Завдяки даній системі, можна здійснювати контроль за звітами з оціночної діяльності відповідно до ринкових індикаторів. Якщо в ході аналізу виявлено, що сертифікований фахівець провів оцінку нерухомості в обхід фіксованого законодавцями індикатора, звіт вважається недійсним і анулюється. Так держава бореться з економією на податкових внесках.
Цікаво й те, що кожній оцінці тепер присвоюється відповідний номер. Без нумерації угоду про реалізацію та купівлі об’єкта нерухомості нотаріус не зможе засвідчити. У нього відсутні такі повноваження.
Оцінювач має право в перші 10 днів скласти заявку на рецензування звіту. Але тривалість проведення процедури в цьому випадку відчутно збільшується. Гарантії, що звіт візьмуть, теж ніхто не дає.
Зміни на первинному ринку
Прийшов час оновити застарілу ДБН і нормативну базу в категорії будівництво. Нововведення визначають наступний нюанси:
- якість будівництва;
- час, витрачений на нього;
- як скоро оформлено право власності на нерухомий об’єкт.
Весною 2019 року в Кабміні прийнято постанову, що спрощує присвоєння адрес новобудові. Адресу можна отримати, надавши будівельний паспорт. Як тільки будівля передана в користування, адреса присвоюється за замовчуванням.
Перепланування, що не порушує закон
Якщо об’єкт нерухомості належить до категорії СС2 або СС3, приміщення реально перепланувати без узгодження і отримання дозволів. Але варто пам’ятати, що перепланування несучих конструкцій як і раніше неможливе.
Якщо, поклавши перед собою план приміщень, зазначений в техпаспорті, і реальний план, ви помічаєте відмінності, але вони вписуються в законодавчі норми, угоду дозволяється оформити.
Що в планах
З планів, які озвучують законодавці щодо укладення угод купівлі-продажу нерухомості, найближчими є наступні.
- Відкриття реєстру на будівництво в електронному вигляді. Тут будуть зберігатися документи на забудову, державну реєстрацію прав на будівлі, які відносять до незавершеного будівництва, і плановані в майбутньому до забудови об’єкти.
- Поява системи, завдяки якій буде покращено взаємодію між учасниками ринку і тим, хто взявся за будівництво. Покупець від цього отримає відчутну вигоду – зможе в будь-який час дізнатися відомості про об’єкт будівництва.
Чого зміни не торкнулися
На щастя для покупців і продавців нерухомості, незмінними залишилися процентні ставки податків і зборів.
При покупці необхідно внести в ПФ 1% від сплаченої за квартиру ціни. Від цього звільнені тільки ті фізособи, які купують житлову площу перший раз.
ПДФО становить 5% і військовий збір 1,5%. Якщо за останній рік покупець здійснює вже не першу покупку об’єкта нерухомості, тягар внесення податкових внесків лягає на плечі продавця.
Державне мито досягає 1% від ціни на об’єкт. Її наполовину оплачують покупець і продавець.
Якщо ви шукаєте професійну допомогу по грамотному проведенню оцінки нерухомості, звертайтеся в нашу компанію! Злагоджена команда фахівців позбавить від зайвого головного болю і вирішить всі проблеми оперативно. Консультації надаються на всіх етапах проведення оцінки.
Посада: директор, експерт з оцінки. Досвід роботи 13 років.
Експерт з оцінки бізнесу і нематеріальних активів.
Спеціалізація: Оцінка нерухомих і рухомого майна, а також цілісних майнових комплексів, паїв, цінних паперів, майнових прав та нематеріальних активів.