Парето - консалтингова компанія, оцінка майна
 • 044 221 81 75
 • 067 759 60 80
 • 095 285 11 98
Оцінка нерухомості при продажу: які особливості слід знати сьогодні

Оцінка нерухомості при продажу: які особливості слід знати сьогодні

Кожен з нас хоч раз у житті, але стикався з процедурою купівлі-продажу нерухомості. Тому багато хто знає, що така процедура як оцінка нерухомості є обов’язковою умовою. Так як законодавча база постійно розвивається, змінюються певні норми, то й особливості здійснення оцінки також можуть змінюватися. Отже, що ж необхідно знати сьогодні про оцінку нерухомості при продажу? Давайте розберемо.

Чи завжди є експертна оцінка обов’язковою умовою, і чи є винятки?

Коли ми укладаємо договір купівлі-продажу, необхідно визначити ринкову вартість майна з метою обчислення точної суми податку, яку треба буде обов’язково заплатити. Саме тому й проводиться оцінка нерухомості. Але, як завжди, у будь-якому правилі є винятки. Так, якщо договір укладається між юридичними особами, то оцінка для продажу не здійснюється.

Який період Звіт про незалежну оцінку є дійсним?

Це один з найпоширеніших питань. Згідно з українським законодавством оцінка об’єкта нерухомості буде дійсна протягом наступних 6 місяців.

Хто й кому платить за здійснення оцінки об’єкта?

Послуга оплачується виключно замовником, який повинен буде передати всі необхідні документи та матеріали спеціального Суб’єкту оціночної діяльності – компанії з оцінювання.

Хто може бути замовником?

Перелік тих, хто може бути замовником оцінки, зазначений у Законі України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні». Отже, це:

 1. Власники об’єктів оцінки. У разі купівлі-продажу майна, проведення оцінки може замовити виключно продавець, так як покупець прямого зв’язку з об’єктом оцінки не має.
 2. Орендарі або особи, які на законних підставах використовували майно, маючи при цьому всі необхідні документи. Наприклад, орендарі мають право бути замовниками на підставі підписаного договору оренди.
 3. Особи, які представляють інтереси власників та орендарів. Вони також повинні мати всі відповідні документи.

Чи оплачується оцінка, якщо договір купівлі-продажу укладається між родичами?

Запам’ятайте, що в будь-якому при укладанні договору купівлі-продажу проводиться оцінка нерухомості. Але якщо ви хочете уникнути цього, тоді можете оформити договір дарування. Адже дарування оподатковується за нульовою ставкою. До речі, у нас в блозі ви можете більш детально дізнатися, що варто знати про дарування нерухомості в Україні.

Які норми регулюють оціночну діяльність?

Процедура оцінювання регулюється указом Фонду державного майна України. Орган видає оцінювачам спеціальні сертифікати, які дають право експертам здійснювати оцінку. У будь-який момент ви можете перевірити наявність такого документу в певного оцінювача. Для цього необхідно буде зайти до реєстру, який розміщений на сайті Фонду держмайна.

Крім того, в 2018 році запустили електронну базу, де тепер розміщуються всі звіти про оцінювання. За допомогою цього нововведення Фонд має пряме відношення до результатів оцінки. Він стверджує всі звіти, і якщо будуть сумніви з приводу заниження вартості нерухомості, документ може не підтвердитися й стати недійсним.

Вартість нерухомості в договорі й та, яку визначив оцінювач: який взаємозв’язок?

Ціна, фіксована в договорі купівлі-продажу, може відрізнятися від тієї, яку встановить експерт. Цікаво ось що. Якщо вартість у договорі буде нижче оціночної, то податок буде обчислюватися від останньої ціни. Якщо ж навпаки, то від тієї суми, яка написана в договорі. У будь-якому випадку розмір оподаткування буде залежати від більшої вартості. Чому ж так? Справа в тому, що здійснюється порівняння цін з метою з’ясування доходу фізичної особи. Також оцінка необхідна для коректної сплати податків, але при цьому ніхто не забороняє, щоб вартість нерухомості заздалегідь була договірна.

Документи, які необхідні при здійсненні оцінки нерухомості

Якщо вам необхідно провести оцінку житлової нерухомості, то готуйте наступні документи:

 1. договір, в якому підтверджується, що нерухомість, перейшла до вашого володіння;
 2. технічний паспорт БТІ;
 3. ваш паспорт і ідентифікаційний код.

Якщо ж ви замовляєте процедуру оцінювання домоволодіння, то, крім вище перерахованих, вам будуть потрібні ще й такі документи:

 1. договір оренди на землю або ж свідоцтво про ваше право власності на землю;
 2. технічна документація, в якій зазначено грошову оцінку земельної ділянки (не обов’язково);
 3. виписка з ДЗК (не обов’язково).

Залишилися питання? Тоді зверніться за допомогою до наших експертів – отримайте безкоштовну консультацію!

Компанія “Парето” надає послуги з оцінювання вже 10 років, і за цей час наші фахівці виконали понад 12 500 оцінок. Ми побудуємо для вас індивідуальну програму оцінки нерухомості та надамо всю необхідну документацію.

Наші принципи роботи – це якість, своєчасність, доступність, відкритість, конфіденційність і, звичайно, індивідуальний підхід!

Рейтинг 4.5 на основі 185  ответов

Додати коментар

схожі статті


kupivlya prodazh neruhomosti shho potribno splachuvati v 2020 roczi
Купівля-продаж нерухомості: що доведеться заплатити у 2022 році
yak provoditsya ocinka budinku
Як проводиться оцінка будинку?
yak zafiksuvati poshkodzhene majno pid chas voyennogo stanu
Як зафіксувати пошкоджене майно під час воєнного стану?
shho varto znati pro daruvannya neruhomosti v ukrayini
Дарування нерухомості в Україні: що потрібно знати у 2022 році?
neruhom st b znes p d chas vo nnogo stanu yaka naraz procedura re strac
Нерухомість і бізнес під час воєнного стану: яка наразі процедура реєстрації?