Парето - консалтингова компанія, оцінка майна
  • 044 221 81 75
  • 067 759 60 80
  • 095 285 11 98
Оцінка майна

Державна концепція розвитку оціночної діяльності. Що станеться з процедурою оцінювання майна?

У січні 2016 року на зборах Всеукраїнської Асоціації Фахівців Оцінки було винесено на обговорення Концепцію розвитку оціночної діяльності в Україні на 2016-2025 роки. Асоціація разом з саморегульованими організаціями, державними регуляторами оцінки та іншими зацікавленими особами повинні були діяти згідно з планом, вказаним в Концепції, і виконувати всі поставлені завдання.

Які завдання були виконані?

Зміни торкнулися Екзаменаційної комісії. Були внесені певні правки в положення про конкурсний відбір суб’єктів оціночної діяльності. Інші пункти залишилися проігнорованими. На жаль, з 2016 року оціночна діяльність в Україні не покращилася, а Концепція, мабуть, була прийнята даремно.

Як на мене, всім розробленим введенням місце має бути. На сьогоднішній день Концепція дуже актуальна. Крім того, Фонд державного майна разом з організаціями оцінювачів могли б розробити Державну концепцію розвитку оціночної діяльності. Цей документ став би основою для всіх законодавчих і нормативних документів, і, можливо, тоді б ситуація в Україні стала набагато краще.

Які є проблеми в Законі України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»?

У першу чергу зміни необхідно вносити в вищезгаданий Закон. Нечіткість, відсутність певних санкцій. Крім того, формулювання термінів взагалі не відповідає принципу юридичної визначеності. Давайте, розберемо все детальніше.

Почну з назви Закону. Такі слова як «оцінка майна, майнових прав» не розкриває в достатній мірі розуміння того, що регулює документ. Інша справа, якби нормативно-правовий акт мав назву «Про професійну оціночну діяльність в Україні». Чітко і ясно, і ми відразу розуміємо, про що йде мова.

У статті 7 «Випадки проведення оцінки майна» перераховані випадки, коли процедура оцінювання майна є обов’язковою умовою. Але ніде не вказано, а що ж буде, якщо дана процедура не буде виконана (хоча вона є обов’язковою згідно з переліком). Поясню на реальних прикладах. Досить часто можна зустріти ситуацію, коли під час страхування державного або комунального майна оцінка не проводиться. І що тоді? Договір страхування є недійсним? А ось і ні. Як показує практика, страхування великих державних підприємств обходиться без оцінки (хоча для них це обов’язкова умова).

Також протиріччя є в статті 11 Закону. Там говориться про те, що «замовниками оцінки майна можуть бути особи, яким зазначене майно належить на законних підставах або в яких майно перебуває на законних підставах, а також ті, які замовляють оцінку майна за дорученням зазначених осіб». Виникає питання, а навіщо взагалі вказувати цей перелік? Крім того, у статті 10 пишеться, що замовником також може бути й суд. Виходить, що одна стаття суперечить іншій. Ще один цікавий момент. А спадкоємці не мають право бути замовниками (адже згідно зі статтею 11 вони не можуть бути)? Як їм тоді вступити у спадок? Відповідь – можуть, тому що в статті 7 є твердження, що оцінка проводиться «за згодою сторін». І знову виходить протиріччя та непорозуміння.

У статті 10 зазначено, що підставою для процедури оцінювання є договір або рішення суду. Але знову ж таки нічого не написано про те, а яка відповідальність настає, якщо оцінка проводилася без необхідних документів. Що робити? Визнавати таку оцінку як недійсну? Відповіді на це питання в Законі, на жаль, немає.

Які зміни необхідно внести до Закону?

За підсумком необхідно міняти назву Закону, прописати чіткі вимоги та встановити відповідальність за їх невиконання. Крім того є ще кілька пропозицій, які допоможуть поліпшити стан оціночної діяльності в Україні. Отже, це:

  1. Поміняти назву «Екзаменаційна комісія» на «Кваліфікаційно-дисциплінарну комісію». Так точніше та зрозуміліше відображається сенс її необхідності.
  2. Затвердити, що суб’єктами оціночної діяльності є юридичні та фізичні особи – суб’єкти господарювання, в яких працює оцінювач.
  3. Змінити напрямки та сферу оцінювання. А точніше – кваліфікаційні свідоцтва будуть підтверджувати професійну можливість оцінювача за певними напрямами.
  4. Передбачити, що напрямки матимуть вертикальну систему (тобто, щоб отримати свідоцтво по 2 напрямку, у вас має бути свідоцтво по 1; щоб отримати по 3, необхідно мати свідоцтво по 2 і тд.).
  5. Також вказати, що підвищення кваліфікації по кожному з напрямків має відбуватися не рідше ніж 1 раз на 3 роки.

Стаття була корисною? Дізнайтеся ще більше. Наприклад про те, що таке ринкова вартість і як її можна розрахувати.

Рейтинг 4.5 на основі 97  ответов

Додати коментар

схожі статті


zakonoproekt 5600 podnimut li ceny na zhile
Законопроект №5600: чи піднімуть ціни на житло?
pozicziya-vp-vs-shhodo-prava-vlasnosti-na-zemelnu-dilyanku-ta-obєkt-neruhomosti
Позиція ВП ВС щодо права власності на земельну ділянку та об’єкт нерухомості
Що варто знати про дарування нерухомості в Україні
Дарування нерухомості в Україні: що потрібно знати в 2021 році?
новий реєстр
Об’єднання двох реєстрів – одне з завдань земельної реформи
Вторинний продаж житла
Вторинний ринок житлової нерухомості в Києві: яка ситуація була в вересні 2020?