Парето - консалтингова компанія, оцінка майна
  • 044 221 81 75
  • 067 759 60 80
  • 095 285 11 98
Оцінка майна

Державна концепція розвитку оціночної діяльності. Що станеться з процедурою оцінювання майна?

У січні 2016 року на зборах Всеукраїнської Асоціації Фахівців Оцінки було винесено на обговорення Концепцію розвитку оціночної діяльності в Україні на 2016-2025 роки. Асоціація разом з саморегульованими організаціями, державними регуляторами оцінки та іншими зацікавленими особами повинні були діяти згідно з планом, вказаним в Концепції, і виконувати всі поставлені завдання.

Які завдання були виконані?

Зміни торкнулися Екзаменаційної комісії. Були внесені певні правки в положення про конкурсний відбір суб’єктів оціночної діяльності. Інші пункти залишилися проігнорованими. На жаль, з 2016 року оціночна діяльність в Україні не покращилася, а Концепція, мабуть, була прийнята даремно.

Як на мене, всім розробленим введенням місце має бути. На сьогоднішній день Концепція дуже актуальна. Крім того, Фонд державного майна разом з організаціями оцінювачів могли б розробити Державну концепцію розвитку оціночної діяльності. Цей документ став би основою для всіх законодавчих і нормативних документів, і, можливо, тоді б ситуація в Україні стала набагато краще.

Які є проблеми в Законі України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»?

У першу чергу зміни необхідно вносити в вищезгаданий Закон. Нечіткість, відсутність певних санкцій. Крім того, формулювання термінів взагалі не відповідає принципу юридичної визначеності. Давайте, розберемо все детальніше.

Почну з назви Закону. Такі слова як «оцінка майна, майнових прав» не розкриває в достатній мірі розуміння того, що регулює документ. Інша справа, якби нормативно-правовий акт мав назву «Про професійну оціночну діяльність в Україні». Чітко і ясно, і ми відразу розуміємо, про що йде мова.

У статті 7 «Випадки проведення оцінки майна» перераховані випадки, коли процедура оцінювання майна є обов’язковою умовою. Але ніде не вказано, а що ж буде, якщо дана процедура не буде виконана (хоча вона є обов’язковою згідно з переліком). Поясню на реальних прикладах. Досить часто можна зустріти ситуацію, коли під час страхування державного або комунального майна оцінка не проводиться. І що тоді? Договір страхування є недійсним? А ось і ні. Як показує практика, страхування великих державних підприємств обходиться без оцінки (хоча для них це обов’язкова умова).

Також протиріччя є в статті 11 Закону. Там говориться про те, що «замовниками оцінки майна можуть бути особи, яким зазначене майно належить на законних підставах або в яких майно перебуває на законних підставах, а також ті, які замовляють оцінку майна за дорученням зазначених осіб». Виникає питання, а навіщо взагалі вказувати цей перелік? Крім того, у статті 10 пишеться, що замовником також може бути й суд. Виходить, що одна стаття суперечить іншій. Ще один цікавий момент. А спадкоємці не мають право бути замовниками (адже згідно зі статтею 11 вони не можуть бути)? Як їм тоді вступити у спадок? Відповідь – можуть, тому що в статті 7 є твердження, що оцінка проводиться «за згодою сторін». І знову виходить протиріччя та непорозуміння.

У статті 10 зазначено, що підставою для процедури оцінювання є договір або рішення суду. Але знову ж таки нічого не написано про те, а яка відповідальність настає, якщо оцінка проводилася без необхідних документів. Що робити? Визнавати таку оцінку як недійсну? Відповіді на це питання в Законі, на жаль, немає.

Які зміни необхідно внести до Закону?

За підсумком необхідно міняти назву Закону, прописати чіткі вимоги та встановити відповідальність за їх невиконання. Крім того є ще кілька пропозицій, які допоможуть поліпшити стан оціночної діяльності в Україні. Отже, це:

  1. Поміняти назву «Екзаменаційна комісія» на «Кваліфікаційно-дисциплінарну комісію». Так точніше та зрозуміліше відображається сенс її необхідності.
  2. Затвердити, що суб’єктами оціночної діяльності є юридичні та фізичні особи – суб’єкти господарювання, в яких працює оцінювач.
  3. Змінити напрямки та сферу оцінювання. А точніше – кваліфікаційні свідоцтва будуть підтверджувати професійну можливість оцінювача за певними напрямами.
  4. Передбачити, що напрямки матимуть вертикальну систему (тобто, щоб отримати свідоцтво по 2 напрямку, у вас має бути свідоцтво по 1; щоб отримати по 3, необхідно мати свідоцтво по 2 і тд.).
  5. Також вказати, що підвищення кваліфікації по кожному з напрямків має відбуватися не рідше ніж 1 раз на 3 роки.

Стаття була корисною? Дізнайтеся ще більше. Наприклад про те, що таке ринкова вартість і як її можна розрахувати.

Рейтинг 4.5 на основі 121  ответов

Додати коментар

схожі статті


kupivlya prodazh neruhomosti shho potribno splachuvati v 2020 roczi
Купівля-продаж нерухомості: що доведеться заплатити у 2022 році
yak provoditsya ocinka budinku
Як проводиться оцінка будинку?
yak zafiksuvati poshkodzhene majno pid chas voyennogo stanu
Як зафіксувати пошкоджене майно під час воєнного стану?
shho varto znati pro daruvannya neruhomosti v ukrayini
Дарування нерухомості в Україні: що потрібно знати у 2022 році?
neruhom st b znes p d chas vo nnogo stanu yaka naraz procedura re strac
Нерухомість і бізнес під час воєнного стану: яка наразі процедура реєстрації?